Pilot i telewizor w tle.
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że abonament radiowo-telewizyjny powinien zostać zniesiony?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Września 2020

Podatki w naszym kraju to temat niezwykle kontrowersyjny. Niektóre są potrzebne, inne zupełnie nie. Jedną z takich opłat, która zawsze wzbudza wiele dyskusji jest podatek radiowo-telewizyjny. 

Finansowanie mediów publicznych obecnie odbywa się za pomocą trzech głównych kanałów: za pomocą abonamentu, reklam oraz dotacji rządowych. Metody te mogą się ze sobą łączyć w celu rozsądnego rozdzielenia sum pieniędzy potrzebnych do działania mediów.

Telewizja publiczna z misją

Telewizja publiczna powinna realizować kilka misji. Najważniejsza z nich zakłada edukację społeczeństwa. Materiały publikowane w telewizji publicznej powinny być wartościowe i przekazywać wiedzę, która rozwija społeczeństwo. Często kłóci się to z zainteresowaniem odbiorców, którzy zamiast dokumentu na ważny temat wolą obejrzeć wysokobudżetowy film w telewizji prywatnej. W celu ułożenia jak najciekawszej ramówki potrzebne są jednak pieniądze, których telewizja publiczna nie jest w stanie odebrać od prywatnego inwestora. Musi polegać na rozwiązaniach proponowanych przez rząd lub na zysku z reklam.

Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostał niezwykle ciężkie pytanie za 40000 zł. Znasz poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Abonament radiowo-telewizyjny w Polsce. Potrzebny czy nie?

W naszym kraju za wysokość abonamentu RTV odpowiada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Jak informuje rada, obecnie ściągalność abonamentu w Polsce wynosi około 45%, co więcej od 2001 do 2011 roku obserwowano znaczną tendencję spadkową. Przykładowo w województwie małopolskim w 2001 roku terminowo na poczet abonamentu RTV do kasy państwa wpływały ponad dwa miliony złotych. W 2012 roku było to już jedynie 563 tysiące złotych. W tym samym roku przeprowadzony został sondaż, z którego 73% ankietowanych wypowiedziało się za zniesieniem podatku radiowo-telewizyjnego. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  2. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  3. Deep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniu
  4. Europa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok Polski
  5. Ponad 50% młodych ludzi mieszka z rodzicami. Nowy trend?
  6. Dramatyczny apel polskich ekspertów. Szczepionek nie starczy dla wszystkich

Następny artykuł