abw
Źródło: Pixabay

Olbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakane

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Listopada 2020

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy okazji niedawnego przetargu ujawniła wrażliwe dane. Choć już zniknęły, były one ogólnodostępne w internecie. Agencja tłumaczy się, że taki krok był zamierzony i wszystko to miało na celu uproszczenie postępowania przetargu.

Wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Nie tylko szary obywatel może dopuścić się sporych pomyłek, ale nawet i agencje rządowe. Pomyłki tych drugich są jednak o tyle problematyczne, że teoretycznie agencja zajmująca się bezpieczeństwem wewnętrznym kraju nie powinna popełniać żadnych błędów.

ABW, czyli nieomylni?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (w skrócie ABW) to polska służba specjalna mająca za główny cel dbać o porządek konstytucyjny Polski, czyli zapewniać bezpieczeństwo obywatelom i samemu państwu. Powstała 29 czerwca 2002 roku po tym, gdy postanowiono rozwiązać Urząd Ochrony Państwa. Wraz z ABW powstała również Agencja Wywiadu.

Użytkownicy Windows 10 zgłaszają wiele poważnych błędów. Wszystko przez nową aktualizację, lepiej nie instalowaćUżytkownicy Windows 10 zgłaszają wiele poważnych błędów. Wszystko przez nową aktualizację, lepiej nie instalowaćCzytaj dalej

ABW zajmuje się nie tylko szeroko pojętym dbaniem o porządek konstytucyjny i zapewnianiem wewnętrznego bezpieczeństwa naszego kraju. Agencja ściga także przestępców (w tym osób skorumpowanych, szpiegów obcych nacji, wykrywa oszustwa podatkowe i przestępców odpowiedzialnych za nielegalny obrót choćby bronią).

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawuje więc bardzo ważną funkcję w strukturach naszego kraju, a wiele ze sposobów działania urzędników tam zatrudnionych wymaga dość sporej dawki tajemniczości. Problem w tym, że czasami można ją przez przypadek naruszyć. Skoro ABW dba o bezpieczeństwo wewnętrzne to kto tak naprawdę dba o bezpieczeństwo wewnętrzne ABW?

Ups, pomyłka!

Niedawno miejsce miał przetarg na dostawę energii elektrycznej w którym udział brało ABW. Adresy siedzib i różnych placówek ABW są ogólnodostępne w internecie i nie powinno sprawiać trudności ich znalezienie. Zupełnie inaczej jednak sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o cywilne instytucje, które jedynie z pozoru w żaden sposób nie są związane z działalnością kontrwywiadu.

mBank ostrzega swoich klientów przed oszustami. Można stracić wszystkie pieniądze, ważny szczegółmBank ostrzega swoich klientów przed oszustami. Można stracić wszystkie pieniądze, ważny szczegółCzytaj dalej

Tak zwane "przykrycia" to instytucje, które odgrywają niebagatelną rolę w całej działalności i funkcjonowaniu ABW a naruszenie ich prywatności (tzn. udostępnienie informacji związanych z ich lokalizacją) naraża całą agencję na potencjalne szkody. W końcu skorzystać z tego mogą choćby wywiady obcych krajów, które będą wiedziały, w których miejscach zlokalizowane są niejawne placówki polskiego kontrwywiadu.

Przy okazji niedawnego przetargu szybko okazało się, że adresy wszystkich instytucji związanych z ABW, w tym tych jawnych i niejawnych, dostępne są dla każdego w internecie. Agencja po pewnym czasie ukryła takie informacje, jednak dość długo można je było swobodnie przeglądać. O całej sprawie donosi "Super Express", który uzyskał oficjalne oświadczenie polskiej agencji.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy znaleźli niezwykła planetę. Nikt nie chciałby tam trafić, aż ciężko uwierzyć

2. Nie żyje gwiazda Polsatu. Członek rodziny potwierdził tragiczną wiadomość i ujawnił przyczynę śmierci ulubieńca widzów

Tak miało być

"Skutki tej niefrasobliwości mogą być dla Agencji i pracujących tam osób opłakane" - mówi cytowany przez Super Express były szef Agencji Wywiadu, płk Grzegorz Małecki. Czy oznacza to jednoznacznie, że agencja naraziła na niebezpieczeństwo między innymi swoją własną działalność?

Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenieSony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenieCzytaj dalej

"Ogłoszenie o zamówieniu przetargowym, (...) zostało zamieszczone zgodnie z procedurą i na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. W załączniku do ogłoszenia przetargowego znalazły się adresy budynków, którymi gospodaruje ABW. Agencja zarządza wieloma obiektami, których lokalizacje nie są - bez istotnego powodu - udostępniane opinii publicznej. Podanie dokładnej lokalizacji obiektu, do którego dostawca powinien dostarczyć energię elektryczną miało, z naszej perspektywy, uprościć procedurę przetargową i skrócić czas postępowania" - taką odpowiedź od ABW dostał "Super Express". No cóż, wygląda to trochę jakby "tak miało być".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Próbowali nauczyć dziecko mówić. Nagle do akcji wkracza pies, niewiarygodna reakcja pupila rozweseli każdego
  2. Ciężarówka wpadła w poślizg i zmiotła z drogi samochód - wideo
  3. Księżyc może mieć swojego "bliźniaka" i naukowcy go znaleźli. Niesamowite wieści
  4. PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premiery
  5. Góra lodowa o długości 150 km dryfuje w stronę brytyjskiej wyspy. Skutki będą opłakane
  6. Adoptował ciężarną suczkę pitbulla. Nie mógł uwierzyć, gdy zaczęła rodzić
  7. Bardzo bliskie spotkanie z morskim stworem. Nagranie "połknięcia" kajakarek podbija internet

Następny artykuł