adam slodowski
Źródło: Castorama Polska - wideo - /watch?v=GL8EJvbdboc

Pamiętacie program "Zrób to sam"? Nieodżałowany i niezastąpiony Adam Słodowy był prowadzącym

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Października 2020

Adam Słodowy to ikoniczna postać dla polskich domorosłych majsterkowiczów i techników. To on był gospodarzem nadawanego przez 24 lata programu "Zrób to sam"! Pamiętacie go jeszcze? Wy też próbowaliście wykonać pokazywane na wizji przedmioty?

Programy emitowane w dzisiejszej telewizji nijak nie przypominają tego, co leciało dawniej. Dziś mamy rozrywkę dosłownie pod ręką, ale kiedyś trzeba było wymyślać nowe zabawy. Z pomocą przychodziła nam telewizja i legendarny Adam Słodowy!

Adam Słodowy w kultowym programie

Adam Słodowy miał zadziwiająco bogaty życiorys. Urodzony w 1923 w Czarnkowie, szybko zainteresował się techniką i majsterkowaniem. Na samym początku pracował w fabryce, jednak po latach, w trakcie okupacji niemieckiej, wstąpił do wojska. W latach 1950–1958 wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, później zaś na warszawskim WAT (Wojskowej Akademii Technicznej). To właśnie tam uzyskał stopień majora. Nikt zapewne nie pomyślałby, że osoba z takimi dokonaniami wojskowymi, po latach wstąpi do telewizji i zajmie się technologią i scnenografią. Później został redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. Wtedy właśnie popularyzował majsterkowanie za pomocą kultowego już dziś programu.

Nie do uwierzenia, odnaleziono szczeniaka urodzonego 18 tys. lat temu. Uwagę przykuwa jeden szczegółNie do uwierzenia, odnaleziono szczeniaka urodzonego 18 tys. lat temu. Uwagę przykuwa jeden szczegółCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najdziwniejsze odpowiedzi w "Jeden z dziesięciu". Aż trudno uwierzyć, że padły na wizji

2. Przez 13 godzin fryzjerka ratowała włosy kobiety. Powód jest niewiarygodny, efekt po powala na kolana

Zrób to sam!

"Zrób to sam" gwarantowało tysiącom dzieci w Polsce nie tylko kreatywne spędzanie czasu, ale i szansę na rozwój w danych dziedzinach, o ile jakieś dziecko zdało sobie sprawę, że faktycznie majsterkowanie to coś, co chciałoby robić w dorosłym życiu. Program ten nadawano w Telewizji Polskiej przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku. Przez 24 lata emisji, powstało 505 odcinków. Na samym początku istnienia "Zrób to sam" emitowano w ramach czwartkowego "Ekranu z bratkiem", czyli magazynu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży w trakcie którego puszczano szereg edukacyjnych i rozwijających programów. Później program Słodowskiego dołączył do niedzielnego "Teleranka".

Moneta z czasów PRL, która może być warta fortunę. Koniecznie sprawdź, czy nie masz jej w domuMoneta z czasów PRL, która może być warta fortunę. Koniecznie sprawdź, czy nie masz jej w domuCzytaj dalej

Wciąż majsterkujecie?

"Autor prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy, takich jak kawałek sklejki, stary wkład do długopisu, blacha z puszki, szprycha rowerowa itp. robić przedmioty użytkowe i zabawki" - jak możemy wyczytać na Wikipedii. Program ten zyskał taki rozgłos głównie dzięki temu, że w tamtych czasach nie było praktycznie możliwe zdobycie różnego rodzaju przedmiotów, części, składników czy zabawek. Z tego względu miliony dzieci przed telewizorami mogło samemu spróbować swoich sił w wytwarzaniu zabawek i użytecznych przedmiotów dzięki DIY! Pamiętacie jeszcze ten program? A może razem ze Słodowskim próbowaliście swoich sił z niezbyt zaawansowanej inżynieri? Dajcie koniecznie znać!

ING, mBank, Santander i nie tylko wprowadziły ważne zmiany. Kilkaset tysięcy Polaków zapłaci ogromne kwoty, warto się zainteresowaćING, mBank, Santander i nie tylko wprowadziły ważne zmiany. Kilkaset tysięcy Polaków zapłaci ogromne kwoty, warto się zainteresowaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje nastolatek pogryziony przez amstaffa. Chłopiec miał tylko 12 lat
  2. Zobaczyła, co ojciec robi córeczce w sklepie, nie mogła uwierzyć. Policja zareagowała w najgorszy sposób
  3. Playstation 5 jednak w 2021 roku? Gigantyczne problemy z dostawą nowej konsoli
  4. NASA uwieczniła coś bardzo dziwnego. Naukowcy aż przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli niezwykłą kometę
  5. W TVP gwiazda disco polo w roli naukowca. Absurd przekroczył wszelkie granice
  6. 2 fala epidemii właśnie się rozpoczyna? Ministerstwo opublikowało zatrważające dane, absolutny rekord

Następny artykuł