Afrykańskie dziecie
Źródło: Wallpaperflare

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

Wspaniałe wieści napływają z Afryki. Nigeria jako ostatnie państwo na tym kontynencie uporała się z groźnym wirusem polio. To jednak nie koniec walki, WHO ostrzega przed nawrotem zachorowań.

Właśnie minęły 4 lata od ostatniego odnotowanego zachorowania na polio w Nigerii. Oznacza to, że oficjalnie kontynent afrykański jest wolny od tego niezwykle groźnego wirusa. Ze względu na charakterystykę wirusa, walka z nim jest niebywale trudna.

Afryka wolna od wirusa dzięki profilaktyce i szczepieniom

Informację podał Reuters, który powołuje się na Afrykańską Regionalną Komisję Certyfikacyjną (ARCC) do spraw zwalczania polio, która 25 sierpnia bieżącego roku poinformowała podczas konferencji ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) o tym, że w Afryce udało zwalczyć się w końcu polio. Taki stan rzeczy mógł zostać osiągnięty dzięki zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, edukacji oraz programu szczepień. To ten ostatni punkt jest szczególnie kluczowy, ponieważ, jak ostrzega WHO, ze względu na rodzaj szczepienia wirus może wrócić w zmutowanej i silniejszej formie.

Zakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgiZakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgiCzytaj dalej

Czemu Afryka miała trudności ze zwalczeniem polio

Polio wywołują trzy różne szczepy wirusa. Mogą one atakować komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym, powodować częściowy lub całkowity paraliż. Jak informuje Centers for Disease Control and Prevention (CDC), wirusem najczęściej można zarazić się przez skażoną żywność, wodę, przedmioty oraz kontakt z kałem zakażonej jednostki. Zarażenie polio prowadzi do trwałego kalectwa. Trudność z polio polega na braku jednego określonego sposoby leczenia. Według CDC najskuteczniejszym sposobem jest seria szczepień, które niwelują ryzyko zachorowania na polio do 1%.

Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]Czytaj dalej

Afryka świętuje, WHO ostrzega

Nigeria w końcu zwalczyła polio. Jest to ostatnie z 54 państw, które zmagało się z wirusem. Udało się to osiągnąć dzięki profilaktyce i szczepieniom. Nigeria stworzyła również specjalny system nadzoru epidemii polio oraz program współpracy z osobami, które przeżyły chorobę, dzięki czemu lekarze mogli lepiej zrozumieć wirusa. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega jednak przed hurraoptymizmem. Eksperci podkreślają, że doustna szczepionka stosowana w Afryce zawiera osłabioną wersję wirusa. Ryzyko z takim rodzajem szczepionki jest takie, że osłabiony wirus może zmutować i stać się groźny dla osób niezaszczepionych. Dr Marshidiso Moeti, regionalny dyrektor WHO podkreśla, że w celu utrzymania bezpiecznej sytuacji należy utrzymać wskaźnik szczepień i zachować szczególną ostrożność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna trąba wodna nad Bałtykiem. Przerażające nagranie
  2. Lekarze nie mogli uwierzyć własnym oczom. Organizm pacjenta sam zwalczył HIV
  3. Amerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja Białorusi
  4. Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]

Następny artykuł