Logo Amazon na białym tle
Źródło: https://press.aboutamazon.com/images-videos/

Stało się. Amazon oficjalnie wchodzi na polski rynek

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
27 Stycznia 2021

Szykuje się poważna konkurencja dla Allegro i kilku innych sklepów internetowych. Amazon w końcu obwieścił plany uruchomienia serwisu na terenie Polski. Sprzedawcy mogą już zgłaszać akces do uczestnictwa w projekcie.

  • W 2014 roku po raz pierwszy oficjalnie usłyszeliśmy o Amazonie w Polsce
  • Niestety konsumentów rozczarowało otwarcie jedynie magazynu
  • Potem przyszedł czas na kolejne centra logistyczne, ale nadal nie było mowy o dedykowanym Polakom sklepie
  • Początek 2021 roku przyniósł wyglądaną od dawna informację

Obecnie po wpisaniu adresu amazon.pl zostajemy przekierowani na stronę sklepu dedykowaną zachodniemu sąsiadowi. W bliżej nieokreślonej przyszłości po wprowadzeniu tego adresu otworzy się jednak polska wersja strony.

Były magazyny, streaming, ale brakowało najważniejszego

Około 7 lat przyszło czekać Polakom na oficjalne potwierdzenie startu sklepu amerykańskiego giganta nad Wisłą. Czas ten liczymy od momentu, gdy w 2014 roku ruszył pierwszy miejscowy magazyn.

Rozgorzały wtedy spekulacje odnośnie wyczekiwanego wejścia Amazona do Polski. Gorąco liczyli na to między innymi miłośnicy technologii i gier, którzy często z zazdrością spoglądali na zagraniczne oferty niedostępne lub droższe w Polsce. Do dzisiaj niektóre sprzęty i programy korzystniej jest sprowadzić z niemieckiego, francuskiego, włoskiego czy brytyjskiego oddziału.

Lata mijały, a w Polsce otwierano kolejne magazyny. Licznik zatrzymał się na 9 centrach logistycznych, a okrągła dziesiątka wybije za sprawą zapowiedzianej placówki w Świebodzinie. Powstanie tam budynek o powierzchni 193 tys. m².

CD Projekt Red zaskakuje. Akcje firmy znów rosnąCD Projekt Red zaskakuje. Akcje firmy znów rosnąCzytaj dalej

Nowoczesna konstrukcja stworzy ponad 1 000 miejsc pracy dla ludzi i 3 000 dla... robotów. W Świebodzinie funkcjonować będzie zautomatyzowany system Amazon Robotics.

Ponadto nad nadwiślańskim kraju działają biura Amazon Web Services i Centrum Rozwoju Technologii. Przedsiębiorstwo informuje, że łącznie tworzy już ponad 18 000 miejsc pracy dla Polaków, nie licząc zapowiedzianego magazynu w realizacji.

Na terytorium Polski działa też usługa Amazon Prime Video. Serwis słynie z wielu popularnych seriali i filmów w przystępnej cenie (25,99 zł miesięcznie). Od klasyków pokroju Detektywa Monka, The Office, Z archiwum X po najnowsze produkcje własne jak The Expanse, Jack Ryan, The Boys czy American Gods.

W końcu doczekamy się pełnoprawnego sklepu

Alex Ootes, wiceprezes do spraw rozwoju Amazona w UE, wypowiedział się na temat wejścia do Polski: Amazon od wielu lat wspiera polskich klientów oraz pomaga sprzedawać produkty polskich przedsiębiorców w naszych europejskich sklepach. Kolejnym etapem jest wprowadzenie pełnej oferty detalicznej dla konsumentów w Polsce i właśnie nadszedł czas na ten krok. Cieszymy się, że możemy wzmocnić pozycję polskich firm za pośrednictwem Amazon, inwestując w narzędzia i usługi, które pomogą im się rozwijać. Jesteśmy przekonani, że skupiając się na tym, co naszym zdaniem klienci cenią najbardziej: niskich cenach, szerokim wyborze towarów i ich szybkiej dostawie z czasem zdobędziemy zaufanie klientów w Polsce.

Uruchomiono już specjalną stronę dla chętnych na nawiązanie współpracy z Amazonem. Proponowane są plany sprzedaży dla klientów indywidualnych (opłata 4zł od sprzedanej sztuki) oraz profesjonalne (165,91 zł miesięcznie). Dodatkowo potrącane są prowizje od sprzedaży. Można także skorzystać z przechowywania produktów w centrach Amazon, gdzie opłaty naliczane są od metra kwadratowego zajmowanego przez towar.

Do wyboru jest też sposób dostawy. Można to robić na własną rękę lub za pośrednictwem programu Fulfilment by Amazon. Firma oferuje szereg materiałów edukacyjnych pomagających zapoznać się z procedurami sprzedaży za jej pośrednictwem. Dokumentację znaleźć można pod tym adresem.

Niestety Amazon nie podał konkretów istotnych dla klientów. Biorąc pod uwagę, iż dopiero zbierane będą oferty od sprzedawców, może to jeszcze potrwać.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł