amazonia
Źródło: Pixabay

Masowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowców

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Listopada 2020

Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości - karczowanie amazońskich lasów może doprowadzić do poważnej katastrofy. I to takiej, która przybędzie z zaskakującej strony. Chodzi bowiem o pojawianie się coraz to nowych... zagrożeń pandemicznych.

Amazonia maleje w zadziwiającym tempie, co nie podoba się nie tylko ekologom, ale też i naukowcom. Ci ostatni zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie mogą wyniknąć z działalności człowieka. I bynajmniej nie chodzi tu o zwykłe pozbywanie się "naturalnych płuc Ziemi".

Malejąca Amazonia sprowadzi na nas katastrofę

Agencja Reutera donosi o kolejnej (w tym tygodniu) katastrofie, która mogłaby zagrażać ludzkości. Żarty jednak na bok, bo nie ma co ukrywać, że większość alarmów podnoszonych przez uczonych nie odnosi się do najbliższych lat, ale oznacza zagrożenie dla przyszłości naszej planety, w tym naszych potomków.

Rosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycieRosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycieCzytaj dalej

Dużo mówi się o zmianach klimatycznych i regularnemu barbarzyństwu, które ma miejsce w amazońskich lasach. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że wysoka bioróżnorodność gatunków, specyficzne warunki pogodowe i działalność człowieka mogą na nas sprowadzić zgubę z dość zaskakującej strony.

Drastycznie kurcząca się Amazonia może bowiem sprowadzić na świat nowe pandemie. Na czele ciągu przyczynowo-skutkowego stoi tutaj niezmiennie człowiek. To jego działalność doprowadza do coraz mniejszych połaci lasów, co zo kolei zmusza żyjące tam gatunki do coraz głębszych migracji w głąb amazońskiej puszczy.

Gdy na Ziemi jest za dużo lasów

Wspomniane wyżej migracje doprowadzają do tego, że zwierzęta, ale też ludzie, którzy brną w coraz głębszą puszczę, mogą złapać wirusa czy bakterię, której, dosłownie, świat nie widział. Problem w tym, że aktualne warunki pogodowe, jak i klimatyczne panujące na tym obszarze jedynie zwiększają ryzyku przedostania się patogenów do siedlisk ludzkich.

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemówNajbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemówCzytaj dalej

Temperatury, wysoka bioróżnorodność, ciągłe deszcze (lub też ich braki) - wszystko to sprawia, że zwierzęta wchodzące do środka lasu mają coraz większe ryzyko złapania niebezpiecznego patogenu. Evandro Chagas Institute już teraz poznało około 220 typów wirusów, z których 37 może zarazić człowieka, a 15 może wywołać kolejną epidemię.

Zdaniem naukowców, potencjalnie niebezpiecznych czynników chorobotwórczych jest tam zapewne znacznie więcej. Szczególnie powinniśmy obawiać się np. arbowirusów, czyli patogenów o tyle groźnych, że przenoszonych przez insekty. Te, jak wiadomo, mogą spowodować przenoszenie się wirusów na znaczne obszary.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Najłatwiejszy przepis na domowe ciasto cytrynowe o obłędnym aromacie. Zjesz całą blachę od razu, bo jest najpyszniejsze

Wycinka lasów musi zostać powtrzymana

Badacze zwracają też uwagę na inny ciekawy aspekty swoich najnowszych doniesień, gdyż te zostały już niejako potwierdzone wcześniej. Przecież w Brazylii pojawiały się już dość alarmujące sygnały o rosnących liczbach zachorowań na gorączkę krwotoczną czy gorączkę Oropouche.

Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misjiNieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misjiCzytaj dalej

Problem wycinki lasów to niejedyny czynnik ryzyka mogący doprowadzić do globalnej katastrofy. Od wieków na obszarach Amazonii nie dochodziło do tak licznych i tragicznych w skutkach pożarów lasów, a sam proces deforestacji również się wyłącznie pogłębia. Władze zdają się być głuche na apele naukowców i ekologów.

"Nasze relacje z otoczeniem są bardzo złe. Bardzo łatwo jest zrzucić winę na nietoperza, małpę czy świnię, kiedy pojawiają się nowe choroby. W rzeczywistości przyczyną tego jest człowiek w relacji, którą budujemy z właścicielami tej planety" - wyjaśnia receptę na sukces przedstawiciel rdzennej ludności Tukano, João Paulo Lima Barreto, naukowiec z Federal University of Amazonas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
  2. Jesienią częściej niż zwykle jesz imbir? Miej się na baczności, możesz sobie poważnie zaszkodzić
  3. InPost rozszerza swoją ofertę. Świetne wieści dla użytkowników, firma podpisała umowę z Amazonem i Ikeą
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Czy znaleziono dzieło kosmitów?
  6. Właśnie podano tragiczną wiadomość. Media: Nie żyje kultowa postać sportu, był związany z Jerzym Dudkiem
  7. Firma obsługująca szkolną stołówkę w Warszawie prosi o pomoc. Chcą wydawać obiady, by nie zwalniać pracowników

Następny artykuł