Smartfon z grafiką na ekranie. Twarz w maseczce ochronnej.
Źródło: Pixabay

Nowość w aplikacji ProteGO Safe. Zapiszemy się na test bez konsultacji z lekarzem, jest jeden haczyk

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Listopada 2020

ProteGO Safe to aplikacja stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Narzędzie miało pomóc w kontrolowaniu pandemii koronawirusa w naszym kraju. Polacy jednak nie obdarzyli rządowej aplikacji zbyt dużym zaufaniem. Najnowsza aktualizacja może sprawić, że wiele osób rozważy ściągnięcie jej na swój telefon.

Wszystko dzięki nowej funkcjonalności, która została właśnie dodana do ProteGO Safe. Za pomocą aplikacji będziemy mogli się teraz zapisać na test wykrywający koronawirusa w naszym organizmie bez potrzeby konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest jednak jeden haczyk, który trzeba spełnić.

Społeczność PlayStation wybrała najlepsze gry roku. Dominacja jednego tytułuSpołeczność PlayStation wybrała najlepsze gry roku. Dominacja jednego tytułuCzytaj dalej

ProteGO Safe – 5 milionów złotych i brak zaufania

Aplikacja mobilna ProteGO Safe została stworzona z polecenia Ministerstwa Cyfryzacji w związku z wybuchem pandemii koronawirusa w Polsce. Stworzenie i wprowadzenie na rynek tego narzędzia kosztowało ponad 5 milionów złotych, a sama aplikacja okazała się sporym niewypałem. Polacy nie zaufali rządowym zapewnieniom o bezpieczeństwie korzystania z aplikacji, a głosy osób, które pracowały przy ProteGO Safe jeszcze wzmocniły te obawy.

Społeczne niepokoje odbiły się na wynikach. Co prawda aplikacja została obecnie pobrana przez ponad 1,5 miliona obywateli naszego kraju, to nie spełnia ona swojego zadania zbyt dobrze. Do optymalnego i skutecznego działania ProteGO Safe wymagana jest duża liczba użytkowników, którzy zezwalają na dostęp, między innymi, do swojej lokalizacji. Dzięki temu aplikacja jest w stanie określić, czy dana osoba mogła mieć kontakt z człowiekiem zarażonym koronawirusem. Jak się jednak okazuje, w okresie od 31 lipca do 14 października powiadomienia w aplikacji miały włączone... 72 osoby.

Uwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważnyUwaga, do Polaków dzwoni tajemniczy numer telefoniczny. Nie należy do telemarketerów, jest bardzo ważnyCzytaj dalej

Nowa funkcja w aplikacji. Czy Polacy się przekonają?

Ministerstwo Cyfryzacji nie składa jednak broni i dalej walczy o zainteresowanie Polaków. Do skorzystania z aplikacji ma zachęcić nowa funkcjonalność, która została dodana w ostatniej aktualizacji. ProteGO Safe będzie teraz dawało możliwość zapisania się na testy wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 bez konieczności wcześniejszej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. “Do sklepów z aplikacjami - Google Play i App Store - trafiła najnowsza wersja apki. Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej” - czytamy w oficjalnym komunikacie. Jest jednak jeden haczyk, który najpierw będziemy musieli spełnić.

Aby skorzystać z możliwości umówienia wizyty na zrealizowanie testu wykrywającego koronawirusa bez konieczności wizyty u lekarza będziemy musieli najpierw mieć kontakt z osobą zakażoną. “Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący” - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Premiery kolejnych gier przesunięte. Wszystko przez Cyberpunka, CD Projekt Red sporo namieszałoPremiery kolejnych gier przesunięte. Wszystko przez Cyberpunka, CD Projekt Red sporo namieszałoCzytaj dalej

Jak nowa funkcja będzie wyglądała w praktyce?

Według zapewnień, aplikacja będzie nas prowadziła krok po kroku w procesie zapisu na test wykrywający COVID-19. Informacja o możliwości zapisania się na taki test wyświetli nam się na ekranie telefonu, jeżeli wykonamy test oceny ryzyka. Jako że w obecnych czasach umówienie się na test może być problematyczne ze względu na duże obłożenie placówek, które je przeprowadzają, to taka funkcja może okazać się całkiem niezłym wabikiem.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

    1. Poznaliśmy cząsteczkę roku. Duży wkład polskich naukowców
    2. Lot samolotem w wirtualnej rzeczywistości. Microsoft Flight Simulator wchodzi na nowy poziom
    3. Zimowy survival za darmo w Epic Games Store. Dzisiejszy przeciek potwierdzony
    4. Następny artykuł