Smartfon z ekranem blokady.
Źródło: pxfuel

Czy ufasz rządowym aplikacjom mobilnym, takim jak ProteGO Safe?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Listopada 2020

Polski rząd od dłuższego czasu realizuje się na rynku aplikacji mobilnych. Jakiś czas temu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło na rynek aplikację mObywatel, do której możemy wgrać, między, innymi swój dowód osobisty czy prawo jazdy. Na rynku dostępne jest też narzędzie wzbudzające o wiele więcej kontrowersji.

W związku z pandemią koronawirusa, Ministerstwo Cyfryzacji opracowało wiosną tego roku aplikację ProteGO Safe, która miała informować obywateli Polski o ewentualnym ryzyku związanym z zachorowaniem na koronawirusa. Gwarantem działania tej aplikacji jest zaufanie obywateli naszego kraju. Jest jednak z tym niemały problem.

Zaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w nieboZaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w nieboCzytaj dalej

mObywatel wygodną alternatywą

Aplikacja mobilna mObywatel powstała w celu łatwego zebrania wszystkich ważnych dokumentów tożsamości w jednym miejscu. Do narzędzia możemy zaimportować nasz dowód osobisty i prawo jazdy, dzięki czemu nie musimy zabierać tych dokumentów, kiedy korzystamy z samochodu lub wychodzimy po prostu do miasta. Aplikacja łączy się również z takimi narzędziami jak mojePZU. Można z niej korzystać również przy zakładaniu kont lojalnościowych, podróży pociągami, do odbierania listów poleconych na poczcie.
Aplikacja mObywatel daje również możliwość ze skorzystania z usługi eRecepta, dzięki której możemy realizować recepty w aptece za okazaniem kodu QR wyśietlanego w aplikacji. Ponadto usługa zawiera możliwość dodania danych dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu wraz z polisą OC (mPojazd), mLegitymacjaSzkolna i wiele innych.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Dramatyczna wiadomość obiegła Polskę. Wieźli zakażonego, doszło do tragedii, jedna osoba nie żyje

Windows 10 z ogromnymi zmianami. Warto je poznać przed aktualizacjąWindows 10 z ogromnymi zmianami. Warto je poznać przed aktualizacjąCzytaj dalej

Kontrowersyjna aplikacja

Na początku pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pracę nad własną aplikacją służącą do kontroli osób chorych na COVID-19. ProteGO Safe miało również informować zdrowych użytkowników, którzy mogli mieć kontakt z osobą chorą na koronawirusa. Aplikacje tego tyu powstawały na całym świecie i wszystkie w mniejszym lub większym stopniu wzbudzały kontrowersje związane z prywatnością użytkowników.
Ministerstwo Cyfryzacji wielokrotnie podkreślało, że sposób w jaki aplikacja wybiera odpowiednie informacje z naszego telefonu (głównie chodzi o lokalizację) sprawia, że są one anonimowe. Jednak wiele osób, które pracowało przy tworzeniu tego narzędzia podkreślało, że wiele rozwiązań z nią związanych nie zostało dobrze przemyślanych przez co bezpieczeństwo naszych danych stało pod znakiem zapytania. Taka sytuacja jest oczywiście bardzo negatywna dla aplikacji, ponieważ może ona funkcjonować prawidłowo jedynie wtedy, gdy pobierze ją jak największa ilość obywateli.

Szalone aspiracje CD Projekt Red. Znamy przyczynę przesunięcia premiery Cyberpunk 2077, jest zaskakującaSzalone aspiracje CD Projekt Red. Znamy przyczynę przesunięcia premiery Cyberpunk 2077, jest zaskakującaCzytaj dalej

Czy rządowym aplikacjom można ufać?

W świetle obecnych wydarzeń w Polsce pojawia się więc pytanie, czy aplikacje mobilne stworzone przez Ministerstwo Cyfryzacji są godne naszego zaufania? A może lepiej dmuchać na zimne i na wszelki wypadek ich nie instalować?

Następny artykuł