Apollo 11 moonwalk
Źródło: nasa.gov

Drążek Neil'a Armstronga za 370 tys. dol. Aukcja ekwipunku z Programu Apollo okazała się hitem

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Lipca 2020

Amerykański dom aukcyjny Julien's zorganizował rocznicową aukcję lądowania misji Apollo 11. Wystawiono łącznie 900 przedmiotów, m.in. ekwipunek astronautów czy akcesoria filmowe. Licytowane kwoty okazały się ogromnym zaskoczeniem nawet dla organizatorów.

Okolicznościowa aukcja sprzętu kosmicznego używanego w programie Apollo 11 czy rekwizytów filmowych okazała się wielkim hitem.

Aukcja sprzętu NASA

Dokładnie wczoraj przypadała 51. rocznica lądowania misji Apollo 11 na Księżycu. Misja, którą dowodził Neil Armstrong stała się krokiem milowym w dziedzinie badań kosmosu i wytyczyła nowe kierunki rozwoju, choć na krótki czas. Kontynuacja księżycowych misji nastąpi już w ciągu paru lat za sprawą nowego programu NASA, czyli Artemis, któego startu możemy spodziewać się nawet w okolicach 2024 roku. Do tej pory jednak fani kosmosu i astronautyki nie mają powodów do nudy - dom aukcyjny Julien's w Beverly Hills zorganizował wyjątkową aukcję.

Historyczna data w misjach NASA. 51 lat temu Apollo 11 wylądował na KsiężycuHistoryczna data w misjach NASA. 51 lat temu Apollo 11 wylądował na KsiężycuCzytaj dalej

Bezcenne drążki z Apollo 11

Podczas aukcji wystawiono szereg autentycznego ekwipunku używanego podczas misji księżycowej. Jednym z przedmiotów jest prawdziwy drążek sterowniczy używany przez Neil'a Armstronga w trakcie lądowania na Ksieżycu. Zapłacono za niego astronomiczne (doceńcie dowcip) 370 tysięcy dolarów, co stanowi niemal czterokrotność szacowanej przed aukcją sumy (100 tys. dolarów). Sprawa z drążkiem jest wrażliwa dla NASA - agencja po misji oferowała go Armstrongowi, który odmówił. Potem zdecydowano się wyrzucić historyczny przedmiot, jednak pracownik NASA zabrał go do domu, po czym sprzedał na aukcji. NASA starała się dociec, kto jest właścicielem drążka, jednak po paru latach zrezygnowano. Podobna historia miała miejsce lata temu m.in. z poręczką do spaceru kosmicznego z modułu dowodzenia Columbia.

Obrazy Techgame

Rekordowe ceny za nieduży sprzęt

Na aukcji "Legends and Explorers" sprzedano też drążek Buzza Aldrina za 256 tysięcy dolarów czy rękawicę przygotowaną dla Armstrona - zapłacono 76,8 tysięcy dolarów, co znacznie przewyższa szacowane 10 tysięcy dolarów. Łącznie wystawiono aż 900 przedmiotów, ale większość z nich to rekwizyty filmowe. Dla przykładu - ikoniczny skafander i hełm astronauty z filmu Kubricka 2001: Odyseja Kosmiczna sprzedano za 370 tysięcy dolarów. Jakby ktoś był zainteresowany zakupem jakiejś pamiątki - część z aukcji na stronie Julien's nadal jest otwarta.

Zobacz także:

  1. Ostatni człowiek na Księżycu zostawił tam nietypową pamiątkę
  2. Skąd wzięła się woda na Ziemi. Naukowcy mają nową teorię, badania ją potwierdzają
  3. Największe firmy przeciwko emisji CO2. W projekcie m.in. Microsoft, Nike, Mercedes i Danone
  4. Na Wenus istnieją aktywne wulkany. Najnowsze odkrycie naukowcówNastępny artykuł