Jaskinia
Źródło: Wikimedia Commons

Archeolodzy weszli do jaskini i znaleźli coś co zwaliło ich z nóg. Doskonały stan znaleziska sprzed 200 tysięcy lat

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Sierpnia 2020

Na wspaniałe znalezisko natrafili archeolodzy badający południowoafrykańską jaskinię. Odkrycie pozwala zdobyć nowe informacji o zwyczajach ludzi pierwotnych. Okazuje się, że lubili oni wygodę i dbali o bezpieczeństwo oraz... czystość.

Człowiek sprzed 200 tysięcy lat także lubił wygodę i dbał o czystość. Znalezione w Afryce prehistoryczne łóżka prezentują nam zupełnie nowy punkt widzenia na temat życia ludzi pierwotnych.Znalezisko opisano na łamach prestiożowego Science.

Pradawne łózka

W RPA w jaskini Sibudu dokonano wyjątkowego odkrycia - znaleziono ludzkie legowiska sprzed 77 tysięcy lat! Dawni konstruktorzy wykazali się przy tym pomysłowością i niezłym zmysłem inżynierskim przy konstrukcji swoich posłań. To jednak znalezisko sprzed 9 lat. Teraz naukowcy donoszą o kolejnym, które datowane jest na znacznie starsze i wcale nie mniej skomplikowane.Równolegle trwają prace badawcze w Izraelu, gdzie znaleziono "celowe" kępki traw w jaskini sprzed 185 tysięcy lat. Mimo wszystko, to właśnie najnowsze badanie pozwala sądzić, iż najstarsze w historii łóżka ludzkie powstały 200 tysięcy lat temu. Wyjątkowego odkrycia znaleziono w jaskini Border w górach Lebombo w prowincji KwaZulu-Natal na granicy z Suazi. Choć sam obiekt jest pod lupą naukowców od wielu lat, dopiero teraz postanowiono przyjrzeć się bliżej kępkom roślin znajdujących się na ziemi. Okazało się, że to różne gatunki skamieniałych traw z podgrupy Panicoideae (prosowatych).

Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-bootaFantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-bootaCzytaj dalej

Po co w jaskini łóżko?

Warto jednak pamiętać o tym, że twierdzenie "łóżko" może być tu nieco przesadzeniem, gdyż było to bardziej prymitywne legowisko złożone m.in. z traw i popiołu. Mieszkańcy jaskini wykazywali się przy tym nie lada sprytem, gdyż popiół ułożono na ziemi, a na niego położono związane kępy różnych traw. Popiół służył tu przede wszystkim jako odstaraszacz insektów. Badania etnograficzne już wcześniej wykazały, że pradawni ludzie korzystali z popiołu z palenisk jako "bariery" przez którą nie przejdą żadne robaki, gdyż drobinki pyłu wpadają do ich aparatów gębowych powodując odwodnienie. Naukowcy wskazują, że nowe odkrycie jest także interesuje pod kątem ognisk - te znajdowały się niezwykle blisko traw, wręcz do tego stopnia, że znalezione pozostałości były lekko przypalone. Całkowite spalenia jednak były podobno rzadkie, gdyż analizowany materiał archeologiczny nie był spalony, a wysuszony.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Pachnące i superwytrzymałe

Co ciekawe, oprócz fitolitów, czyli zmineralizowanych resztkach roślin, znaleziono również pozostałości po węglu drzewnym powstałym ze spalonych szerokolistnych krzewów kamforowych (Tarchonanthus trilobus DC). Dawniej ludzie używali takich roślin do odstarszania insektów ze względu na ich silny aromat. Większość znalezionych materiałów pozostałych po roślinach z których składały się "materace" sugerują, że rośliny te wciąż rosną wokół jaskini. Naukowcy są w podziwie dla kunsztu inżynieryjnego starożytnych ludzi - dbali oni nie tylko o bezpieczeństwo sensu stricte (m.in. przez wzniecanie ognia), ale także o wygodę i czystość, na co wskazuje właśnie korzystanie ze sposobów odstraszania insektów i spalania materacy na których robaków było najwięcej.

Zbawienny ogień

Badacze informują, że ogień służył wtedy także do przygotowywania posiłków, a same posłania nie stanowiły wyłącznie miejsca do spania, a także do odpoczynku i wygodnego wytwarzania różnych narzędzi, po których cząstki znaleziono w jaskini. "Z naszych badań wynika, że 200 tys. lat temu, u zarania naszego gatunku, ludzie umieli w razie potrzeby rozpalać ogień i posługiwać się nim, używali popiołu i roślin leczniczych do utrzymania swoich obozowisk w czystości i wolnych od insektów. Takie strategie przynosiły konkretne korzyści zdrowotne tym wczesnym społecznościom" - twierdzi jeden z naukowców, prof. Lyn Wadley.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Boeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądze
  2. Odkrycie zaskoczyło nawet naukowców. Co było ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat?
  3. Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świata
  4. Śmiertelna chmura pochłonęła 1746 ludzkich żyć. Przyczyna katastrofy nadal owiana tajemnicą

Następny artykuł