Fragment odrestaurowanego cyfrowo nagrania prezentującego Nowy Jork w 1911 roku.
Źródło: YouTube/Denis Shiryaev

Nowy Jork z 1911 roku w kolorze. Piękna rekonstrukcja historycznego nagrania

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Czerwca 2020

Stare nagrania miast z początku XX wieku mają w sobie coś magicznego. Przez dwie wojny światowe, które przetoczyły się przez naszą planetę w tym czasie, wiele tego typu materiałów się niestety nie zachowało. Co jakiś czas odnajdujemy jednak archiwalne zapisy z tamtego okresu, które po obróbce graficznej potrafią zachwycić.

Dzięki rekonstrukcji nagrania z 1911 roku możemy w kolorze zobaczyć, jak wyglądało życie na początku ubiegłego wieku w Nowym Jorku.

Szwedzkie nagrania w kolorze

Film z ulic Nowego Jorku z 1911 roku nagrała szwedzka firma Svenska Biografteatern, która podczas podróży po Stanach Zjednoczonych dokumentowała tamtejszą rzeczywistość. Jak podkreśla twórca zrekonstruowanego cyfrowo nagrania, kolory, które widzimy na nagraniu nie są ani prawdziwe, ani fałszywe, zostały wygenerowane dzięki algorytmom, które same w mniejszym lub większym stopniu rozpoznają jakie kolory były przedstawione w rzeczywistości.

Twórca mówi, że z dzisiejszą techniką, takie zabiegi to nic trudnego

Za publikację cyfrowo zrewitalizowanego nagrania szwedzkiej firmy odpowiada YouTuber Denis Shiryaev, który podkreśla, że w dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologicznemu każdy jest w stanie dokonać podobnych rzeczy. W komentarzu pod filmem dziękuje on innym twórcom, bez których sam by sobie nie poradził.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojące doniesienia naukowców. Sztuczna inteligencja też potrzebuje snu i odpoczynku
  2. Amazon zabronił policji korzystania ze swojej technologii identyfikacji twarzy
  3. Koniec migdalenia się w filmach. Sceny erotyczne będą tworzone za pomocą efektów specjalnych
  4. Polski towar eksportowy bije rekordy na Netflixie. "365 dni" film pokochał cały świat
Następny artykuł