Lodowa pokrywa w regionie arktycznym i dwóch naukowców.
Źródło: flickr

Do 2035 roku zniknie pokrywa lodu otaczająca Arktykę. Najnowsze doniesienia nie napawają optymizmem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Sierpnia 2020

Arktyka topnieje na naszych oczach. Naukowcy biją na alarm i informują, że do 2035 roku lód pokrywający ocean wokół Arktyki może całkowicie zniknąć.

Badania na ten temat zostały opublikowane w magazynie naukowym Nature Climate Change.

Temperatury na Arktyce rosną

Badania prowadzone od kilku dekad wskazują, że temperatura w regionie arktycznym wzrasta. Od 1970 roku średnia temperatur w tamtym regionie wzrosła o 2,5 stopnie Celsjusza. Latem na Syberii odnotowywano rekordowo wysokie temperatury, tak samo było w jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi.
Według ostatnio opublikowanych badań temperatury w Arktyce wzrastają. Naukowcy w swoich badaniach biorą pod uwagę informacje o temperaturach, które występowały w Arktyce podczas ostatniego okresu międzylodowcowego (około 127 000 lat temu). Dzięki zastosowaniu specjalistycznego modelu klimatycznego naukowcy mają możliwości porównać warunki panujące w tym regionie teraz i podczas ostatniego interglacjału.

Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły oceanNa planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły oceanCzytaj dalej

WWF alarmuje

Jedną z organizacji, która bardzo mocno angażuje się w ratowanie ekosystemu arktycznego jest WWF, czyli World Wide Fund for Nature. Informują oni, że przez zanikanie lodu może się załamać cały ekosystem, który jest od pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym zależny. Według ekspertów z WWF ostatnim bastionem wiecznej pokrywy lodowej w Arktyce będzie region arktyczny w Kanadzie i Grenlandii. Na specjalnym nagraniu naukowcy przedstawiają w jaki sposób pokrywa lodowa w regionie arktycznym zanikała przez ostanich trzydzieści lat.

Morze gwiazd u wybrzeży Malediwów. Niesamowite zjawisko uchwycone na nagraniuMorze gwiazd u wybrzeży Malediwów. Niesamowite zjawisko uchwycone na nagraniuCzytaj dalej

Do 2035 roku nie będzie lodu

Lód pokrywający Arktykę pełni wiele ważnych funkcji. Dla zamieszkujących tę lokalizację ludów (Inuici), lód stanowi swego rodzaju “autostradę”, po której się poruszają, polują i tak dalej. Pokrywa lodowa jest niezwykle ważna dla niedźwiedzi polarnych, które używają tego terenu do polowań. Morskie zwierzęta, takie jak narwale spędzają dużą część roku pod lodami arktycznymi. Ostatecznie pokrywa lodowa Arktyki jest ważna dla całego świata, jej topnienie przyczynia się do pogłębiania efektu cieplarnianego ze względu na ukryty w lodzie dwutlenek węgla.
Naukowcy w oparciu o opracowany model przewidują, że do 2035 roku pokrywa lodowa, która otacza Arktykę może całkowicie zniknąć. Wpływ na to ma przede wszystkim wiosenne słońce, które powoduje topnienie wielu oblodzonych obszarów na wodach Oceanu Arktycznego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka Zielona Ściana. Afryka powstrzymuję Saharę sadząc drzewa
  2. Morze gwiazd u wybrzeży Malediwów. Niesamowite zjawisko uchwycone na nagraniu
  3. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  4. Naukowcy badają możliwości pozbywania się kosmicznych śmieci. Zanieczyszczenia to ogromny problem ludzkości

Następny artykuł