Ocean Arktyczny
Źródło: Pxhere.com

Lód na Arktyce topi się zastraszającym tempie. Pokrywa zniknie w 2035

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
12 Sierpnia 2020

Ostatnie badania naukowców przynoszą napawają wszystkich niepokojem. Arktyka topi się w ekspresowym tempie.

Lód na Oceanie Arktycznym może się roztopić w całości do 2035 roku.

Katastrofa klimatyczna

Met Office’s Hadley Centre przygotowało model klimatyczny, który pozwolił międzynarodowemu zespołowi badawczemu na porównanie warunków panujących w terenie Oceanu Arktycznego podczas ostatniego interglacjału ze współczesnością. Niestety wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Sytuacja klimatyczna w tym rejonie jest niezwykle trudna, a wygląda na to, że będzie jeszcze gorzej. Portal EcoWatch postanowił zabrać głos w tej sprawie i wytłumaczyć jak wygląda sytuacja. Lód morski znajdujący się na Oceanie Arktycznym jest jednym z kluczowych elementów systemu ziemskiego. Odbija on dużą ilość promieniowania słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Jego stopienie spowoduje jedną tragiczną rzecz. Ciemniejsza woda i skały aktualnie znajdujące się pod skorupą lodową, będą pochłaniać ciepło. Wcześniejsze badania na temat topnienia lodu wskazywału, że może on stopić się całkowicie w połowie tego wieku. Niektóre szacunki wskazywały najbardziej prawdopodobną datę - 2044 rok. Nowa analiza jest dużo bardziej pesymistyczna. Lodowa tarcza ma zniknąć za 15 lat od teraz.

Wybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeńWybuch w Bejrucie. Nowe nagranie w slow motion prezentuje prawdziwą siłę zniszczeńCzytaj dalej

Ostatnie lata pokrywy lodowej

2035 to aktualna data stopienia się pokrywy lodowej na oceanie arktycznym. Naukowcy donoszą o tym, że wiosną i wczesnym latem na lodowej powierzchni oceanu tworzą się płytkie baseny wody. Pozwala to badaczom na określenie, ile światła słonecznego jest pochłanianie przez lód, a ile jest odbijane z powrotem w przestrzeń kosmiczną. Zespół naukówców postanowił przyjrzeć się bliżej arktycznemu lodowi morskiemu w czasie ostatniego intergjacjału. Miał on miejsce 127 tys. lat temu. Wnioski były bardzo zaskakujące. Intensywne wiosenne słońce spowodowało wtedy powstanie wielu takich wodnych basenów. Odegrały one kluczową rolę w topnieniu się lodu morskiego. Dzięki tym badaniom, doszli do wniosku, że we współczesnych czasach lód na Oceanie Arktycznym roztopi się znacznie szybciej, niż się wcześniej wydawało.

Naukowcy odkryli nowy rodzaj trzęsienia ziemi? Jego siła była niszczycielskaNaukowcy odkryli nowy rodzaj trzęsienia ziemi? Jego siła była niszczycielskaCzytaj dalej

Trudna walka o klimat

Taka wiedza zmusza nas do jeszcze bardziej zdecydowanych i szybkich działań w kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. – Perspektywa utraty lodu morskiego do 2035 r. powinna naprawdę skupić wszystkie nasze umysły na stworzeniu niskoemisyjnego świata tak szybko, jak to możliwe z ludzkiego punktu widzenia – przekazał portalowi EcoWatch Dr. David Schroeder z Uniersity of Reading. Jak widać sytuacja jest niezwykle trudna i nie można jej w żaden sposób zignorować. Cała ludzkość powinna dążyć do jak najszybszego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zawalczyć o klimat naszej planety. Innej drogi nie ma.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy odkryli składnik konieczny do powstania życia. Pochodzi z gwiazd
  2. Hulajnogi elektryczne czeka rewolucja. Zaostrzenie przepisów usunie je z chodników
  3. W końcu się udało. Niemcy zakopali kreta na Marsie
  4. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean

Następny artykuł