Niedźwiedź polarny wśród skał, roślin i traw.
Źródło: needpix

Ogromne upały na Arktyce. Najzimniejszy region na Ziemi jak wakacyjny kurort

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Czerwca 2020

Miasteczko Wierchojańsk na Syberii osiągnęło w sobotę rekordową temperaturę. Normalnie najzimniejszy region świata teraz mógłby pełnić funkcję wakacyjnego kurortu. Wczoraj słupki rtęci wskazały tam 38 stopni Celsjusza.

Wszystko wskazuje na to, że jest to najwyższa temperatura, jaką udało się kiedykolwiek zmierzyć na terenie Arktyki i Syberii.

Krytyczna sytuacja na Syberii

Wielokrotnie informowaliśmy już o krytycznej sytuacji klimatycznej panującej na Syberii. Bardzo wysokie temperatury, trąby powietrzne, pożary. Wszystko to pokazuje jak na naszych oczach zmienia się klimat naszej planety. Jeżeli sytuacja szybko się nie zmieni, może to doprowadzić do nieodwracalnych strat w ekosystemie oraz niezwykle utrudnić nasze życie.

Zimą -50, latem +38

Wierchojańsk jest uznawane za jedno z najzimniejszych miejsc na naszej planecie. Zimową porą temperatury osiągają tam –50 stopni Celsjusza (rekordowo termometry wskazały aż -68 stopni). Miasto widnieje również w Księdze Rekordów Guinnesa jako miasto z największymi amplitudami temperatur. Dotychczas najwyższa odnotowana temperatura w tamtym regionie wynosiła 37,2 stopnia Celsjusza. Od wczoraj rekordem wysokości temperatury jest 38 stopni.

Inne miejsca na Syberii również są gorące

Wierchojańsk nie jest odosobnionym miejscem, jeżeli chodzi o tak ekstremalne zjawiska pogodowe na Syberii. Z powodu tak wysokich temperatur Syberię trawią ogromne pożary. W Republice Sacha (Jakucji) pali się ponad 250 tys. Hektarów lasów i pól. Naukowcy ostrzegają, że dalsze ocieplanie klimatu będzie tylko nasilało tego typu sytuacje. Jedynym rozwiązaniem, według ekspertów, aby zatrzymać ten proces jest odwrócenie się od korzystania z paliw kopalnianych na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa klimatyczna może nastąpić już za parę miesięcy. Naukowcy nie mają złudzeń
  2. Radioaktywna chmura zawisła nad Europą. Naukowcy znaleźli jej źródło
  3. Po co nam pszczoły, skoro mamy bańki mydlane. Nowy sposób zapylania kwiatów
  4. Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Kąpiel w morzu, to duże ryzyko

Następny artykuł