Asteroida
Źródło: Northern Arizona University

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli niezwykłą asteroidę, bardzo rzadkie znalezisko

Kuba WielochKuba Wieloch
1 Listopada 2020

Naukowcom udało się zaobserwować niezwykła asteroidę, która przejawia również cechy komety. Do tej pory znaleziono jedynie 18 tego typu obiektów

Na łamach Astrophysical Journal Letters ukazał się artykuł poświęcony niezwykłemu znalezisku. Badaczom udało się zaobserwować obiekt, którego występowanie jest wręcz mityczne.

Naukowcom udało się zaobserwować centaura, czyli „hybrydę gatunkową” między kometą a asteroidą. To specyficzne ciało niebieskie przejawia cechy wspólne dla obu tych obiektów.

Hubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktykiHubert Urbański zaskoczył wszystkich w Milionerach. Publiczność zamarła, chodzi o przerażające praktykiCzytaj dalej

Badacze znaleźli asteroidę o cechach komety

Jest to obiekt skalisty, który może przy okazji emitować gęste chmury pyłu i gazu, dzięki czemu jest można go zaobserwować z bardzo dalekich odległości, dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

„Opracowaliśmy nowoczesną technikę, która łączy różne obserwacyjne pomiary – dla przykładu kolor i masę pyłu – z modelowaniem, co umożliwia określenie cech charakterystycznych dla obiektów, takich jak lotna sublimacja, czy dynamikę orbitalną.” – powiedział Colin Candler, astrom z Northern Arizona University

Naukowcy nie wierzą we własne odkrycie. Znaleźli na Marsie coś niezwykłegoNaukowcy nie wierzą we własne odkrycie. Znaleźli na Marsie coś niezwykłegoCzytaj dalej

Odkryto zaledwie 18 tego typu obiektów

Od kiedy ludzkość zaczęła obserwować nocne niebo za pomocą specjalistycznych przyrządów astronomicznych odkryto zaledwie 18 tego typu obiektów. Najnowsze znalezisko odbiło się więc sporym echem w środowisku naukowym.

Warto tu zaznaczyć, że zaobserwowanie centaurów jest niezwykle trudne bez dostosowanego, specjalistycznego oprzyrządowania. Obiekty te nie występują zazwyczaj w okolicach naszego Układu Słonecznego i poruszają się na nieregularnych orbitach.

Naukowcy zawdzięczają swoje odkrycie nowatorskiej technice analizy obrazu. Wykorzystuje ona skomplikowane algorytmy i sztuczną inteligencję, które były w stanie ocenić klasę odkrytego obiektu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Nowe obostrzenia już od środy? Poseł zdradził szczegóły spotkania z premierem

Nowatorska metoda badań

Algorytm dowiódł, że Centaur 2014 OG392 rzeczywiście przekształca w gazy cała stałe, co skutkuje powstaniem efektownego, długiego ogona, który jest cechą charakterystyczną dla komet.

Ogon komet składa się głównie z lodu i pyłu uzbieranego wokół ciała niebieskiego. Powstaje on w okolicach jądra komety i zostawia za nią widoczną poświatę, gdy obiekt zbliża się do gwiazdy lub wpada w atmosferę.

Ciała niebieskie, które wciąż pamiętają wielki wybuch

Co ciekawe wielu badaczy uważa, że komety są jedynymi z najstarszych ciał niebieskich w historii wszechświata. Spekuluje się, że te obiekty przemierzają kosmos od czasu wielkiego wybuchu i od tego czasu nie zmieniły w żadnym calu swojej formy.

Naukowcy wciąż nie wiedzą jak dokładnie powstają centaury i czemu łączą w sobie cechy komet i asteroid. Okazuje się, że przed światem nauki jest wciąż wiele znaków zapytania i zagadek do odkrycia.

Niezwykła historia 71-latka z Polski. Był pewien, że spotkał kosmitów, nie spodziewał sięNiezwykła historia 71-latka z Polski. Był pewien, że spotkał kosmitów, nie spodziewał sięCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyszło na jaw. Wiadomo, która z kandydatek rolnika poszła z nim na wesele. Zdradził ich zespół muzyczny
  2. Cinquecento dwukrotnie starsze od właściciela. Nawet nie może wsiąść za kółko
  3. Klienci kolejnego banku atakowani przez hakerów. Nie dajcie się zwieść
  4. Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularności
  5. Apple dodało niezwykłą funkcję do swoich smartfonów. Większość osób nie ma o niej pojęcia
  6. Kot przeszkodził w zajęciach online. Nauczycielka rzuciła nim, wszystko się nagrało
  7. Biedronka kusi klientów prawdziwymi hitami. Polacy już ustawiają się w kolejkach

Następny artykuł