Wyginięcie dinozaurów
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/dinozaur-meteor-wp%C5%82yw-apokalipsa-5277285/

Asteroida zakończyła epokę dinozaurów. Metal z niej pomoże zwalczać raka

Iryd to pierwiastek chemiczny, który jest ściśle powiązany z asteroidą, która doprowadziła do zagłady dinozaurów. W ostatnim czasie naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków. Iryd może działać jak ukryta bomba. Jego działanie postanowili wyjaśnić naukowcy.

Iryd jest pierwiastkiem chemiczny, który może działać tak jak ukryta bomba. Naukowcy postawili bardzo śmiałą tezę. Spróbują przekształcić jego mechanizm działania w realną broń do walki z rakiem u organizmów żywych.

Iryd i jego działanie

Iryd to pierwiastek chemiczny związany z asteroidą, która zakończyła epokę dinozaurów. Jego działanie jest następujące. Wchodząc do jądra komórki rakowej, promień światła, powoduje jedną kluczową rzecz. Pobliskie cząsteczki tlenu stają się reaktywne. Skutkuje to śmiercią komórki rakowej. Naukowcy badając takie działanie liczą na olbrzymi przełom w medycynie. Przekształcenie tego mechanizmu w skuteczną broń do walki z rakiem stworzy jedną z najskuteczniejszych terapii nowotworowych w historii. Wygląda na to, że jest o co walczyć.

Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?Czytaj dalej

Badania nad promieniotwórczością

Niektóre z tych cząstek po wystawieniu na działanie światła wytwarzają specjalne środki utleniające. Związki te są niesamowicie szkodliwe dla komórek nowotworowych, które potrafią się bardzo szybko dzielić. Jak ustalili naukowcy, nie powodują one znacznych uszkodzeń zdrowych komórek. Profesor Peter Sadler z Warwick University przeprowadził badania, które pokazały, że iryd pełni bardzo ważną rolę w produkcji utleniaczy. Wnioski naukowca zostały zaprezentowane podczas Angewandte Chemie International Edition. Jest jednak jeden zasadniczy problem. Iryd nie jest w stanie samodzielnie transportować się do miejsca w którym jest bardzo potrzebny. Chodzi oczywiście o komórki rakowe. Sadler twierdzi, że znalazł rozwiązanie. Konkretnie chodzi o albuminy czyli białka krwi. Nie tylko przyciągają one komórki nowotworowe, ale również przenikają do jąder komórkowych i są w stanie przenosić iryd.

Białka krwi

Iryd Sadlera w połączeniu z albuminami ma dwie bardzo ważne zalety. Po pierwsze celuje on dokładnie w jądro komórkowe, a nie w mniej istotne części komórki. Oznacza to bardzo ważną rzecz. Sukces nie jest losowy. Można jest również obserwować w czasie rzeczy. Jest to druga zaleta, o której mówił Sadler. Działanie irydu jako fotouczulacza nie było jeszcze sprawdzane na zwierzętach. Do testów na ludziach droga jest jeszcze bardzo daleka. Sam Sadler ma nadzieję, że jego metody zostaną sprawdzone jak najszybciej.

Pamiętasz te urządzenia? Tylko wychowani w PRL znają ich zastosowaniePamiętasz te urządzenia? Tylko wychowani w PRL znają ich zastosowanieCzytaj dalej

Występowanie Irydu

Iryd to najgęstszy ze wszystkich pierwiastków. Jest on metalem ciężkim. Niewielka część asteroid składa się z irydu, jeszcze mniej go znajdziemy w skorupie ziemskiej. Jego podwyższony poziom może być wskaźnikiem miejsca, gdzie uderzyła asteroida. Największa zbadana warstwa irydu pochodzi sprzed 66 milionów lat. Jest to najważniejszy dowód na uderzenie asteroidy. Jak zapewniają specjaliści, do procedur potrzebne są jego niewielkie ilości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicza planeta z naszego układu słonecznego może być czarną dziurą
  2. Ludzkość stanowi zagrożenie dla Marsa i Księżyca. NASA reaguje
  3. Fenomenalne nagranie. Przelot komety uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną
  4. Pozostałości po ataku atomowym na Hiroszimę można znaleźć nawet dziś. Smutne znaleziska na japońskich plażach
Następny artykuł