Asteroidy zmierzające ku Ziemi
Źródło: pixabay

Czy obawiasz się, że ogromna asteroida może uderzyć w Ziemię?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Lipca 2020

Zagłada, zniszczenie, anihilacja, apokalipsa - tak określamy możliwe scenariusze, gdy w Ziemię trafiłaby duża kosmiczna skała. Czy kosmiczne niebezpieczne obiekty mogą stanowić zagrożenie dla ludzkości? W końcu zagrożenie może okazać się całkiem realne.

PHA, czyli Potentially Hazardous Asteroids to potencjalnie niebezpieczne asteroidy, które mogą zniszczyć Ziemię. Albo poważnie ją uszkodzić.

Czy zagrożenie jest realne?

Zdaniem naukowców - jak najbardziej. Choć w najbliższych tysiącach lat raczej nie ma co liczyć na powtórkę z dinozaurów. Mimo to takie sytuacje w znanej nam historii kosmosu już się zdarzały. Dość powiedzieć, że sam Ziemski Księżyc powstał w wyniku zderzenia się młodej Ziemi z inną planetą, co określa się mianem tzw. "Teorii Wielkiego Zderzenia". Marsa miliardy lat temu miał nawet wodę, która jednak wyparowała to tym, jak w planetę walnął jej Księżyc. Zresztą - nasz własny niebieski satelita jest nieustannie bombardowany odłamkami kosmicznych skał.

Nowe nagranie UFO ukazało się w internecie. Nowe nagranie UFO ukazało się w internecie. "Wygląda 100-procentowo prawdziwie"Czytaj dalej

Metoda ochrony

Choć nic tak spektakularnego jak w filmie Armageddon raczej nie wymyślimy (a na pewno nie wyślemy w kosmos Bruce'a Willisa), naukowcy w tym roku zaczęli prace nad doskonaleniem metody na stworzenie modelu, który przybliżyłby nam jakie mamy szanse w obliczu zagrożenia i jaki rodzaj obrony jest najlepszy. Pomysłów było wiele - atomówka, bombardowanie asteroidy rakietami albo wysłanie specjalnego statku zdolnego do zmiany trajektorii danego PHA. Czy może jednak to wszystko jest niepotrzebne? Może tak naprawdę nie ma żadnego zagrożenia? Co uważacie?

Zapraszamy do dyskusji na naszym oficjalnym profilu na Facebook'u!

Zobacz także:

  1. Ważne odkrycie. Naukowcy rozwiązali historyczną zagadkę Stonehenge
  2. Czy starożytni grali w Angry Birds? Figurka datowana na 3000 lat wygląda jak świnia z popularnej gry
  3. SpaceX i NASA znów wyślą ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Znamy załogę, która poleci na ISS
  4. 50-metrowa dziura pojawiła się znikąd. Dramat lokalnego rolnika

    Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!
Następny artykuł