ISS zdjęcie NASA
Źródło: nasa.gov

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znaleziono poważną usterkę. Czy astronauci są zagrożeni?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Sierpnia 2020

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to obiekt, który musi spełniać niezwykle surowe zasady bezpieczeństwa. NASA informuje jednak, że na ISS znaleziono poważną usterkę. Eksperci wypowiedzieli się, czy astronautom grozi niebezpieczeństwo.

Patrząc na to, jak wymagającym zadaniem jest utrzymywanie ISS w sprawności, nowe rewelacje niepokoją. Zneleziono wyciek powietrza.

MIędzynarodowa Stacja Kosmiczna

ISS (czyli właśnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) to obiekt, który bezustannie krąży wokół naszej planety i bez przerwy działają na niego kosmiczne siły. W środku znajdują się astronauci z różnych krajów, i szereg nowoczesnego sprzętu za pomocą którego możliwe stają się naukowe badania prowadzone przez tych specjalistów. Wszystko to ma na celu lepsze poznanie wszechświata i przygotowanie ludzkości do ekspansji na inne planety i w inne rejony kosmosu. Nie dziwi więc, że do nieustającego działania ISS wymagane jest praktycznie nieprzerwane monitorowanie podsystemów stacji i sprawdzanie, czy wszystko działa tak, jak należy. Problem pojawia się, gdy ktoś zaobserwuje jakiś problem. Te w końcu nigdy nie zwiastują niczego dobrego.

Przed wybuchem w Czarnobylu doszło do tajemniczego incydentu. ZSRR starannie tuszowało sprawęPrzed wybuchem w Czarnobylu doszło do tajemniczego incydentu. ZSRR starannie tuszowało sprawęCzytaj dalej

Wyciek powietrza z ISS

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do zarejestrowania wycieku powietrza. Sama stacja stanowi dla astronautów hermetyczne środowisko, skutecznie izolując ludzi od poważniejszych skutków przebywania w kosmosie. Nie dziwi więc, iż nowe doniesienia są nieco niepokojące. NASA jednak uspokaja i informuje, iż wyciek w istocie jest niewielki i nie stanowi żadnego zagrożenia dla aktualnie przebywającej na pokładzie załogi. NIeco kuriozalny jest tym samym fakt, iż wyciek po raz pierwszy zauważono... we wrześniu ubiegłego roku. Jakim cudem przez niemal rok nikt nie zainteresować się tematem? NASA dobrze wiedziała o wycieku, jednak postanowiono nie zawracać sobie nim głowy, gdyż okazał się bardzo niewielki i nie stanowiący żadnego zagrożenia. Teraz jednak "dziura" (choć to kolokwializm, mogą to być np. źle złączone czy poluzowane elementy łączne) się powiększa.

Ogromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwieniaOgromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwieniaCzytaj dalej

NASA przyjrzy się problemowi

Ostatnie badanie wycieku dowiodło, iż jest on nieco większy, niż wcześniej, jednak, zdaniem specjalistów z amerykańskiej agencji kosmicznej, wciąż nie stanowi żadnego zagrożenia. Zdaniem ekspertów, jest teraz jednak najlepszy czas, aby zająć się narastającym problemem, gdyż na ISS panuje teraz nieco spokojniejszy okres. Zadaniem astronautów będzie kolejne zamykanie śluz stacji i sprawdzanie, w którym miejscy dochodzi do ujścia powietrza. Na razie nie wiemy nawet, czy winny są moduły po stronie rosyjskiej czy amerykańskiej. Co ciekawe, w 2018 roku również doszło do wycieku powietrza i sytuacja była wtedy znacznie groźniejsza, niż teraz. Winnym okazał się być statek kosmiczny Sojuz zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Udało się. Naukowcy stworzyli w laboratorium ludzkie serce. Czy czeka nas masowa hodowla organów?
  2. Ogromna dziura pochłonie 33 polskie wsie. Mieszkańcy załamani, a kopalnia zaciera ręce
  3. Szokujący eksperyment. Miliony genetycznie zmodyfikowanych komarów wypuszczono na wolność
  4. Japończycy wybudowali przeźroczyste toalety publiczne. Mieszkańcy są zachwyceni

Następny artykuł