Film poklatkowy przedstawiający 10 lat życia Słońca
Źródło: https://youtu.be/l3QQQu7QLoM

Niesamowite nagranie, astronomowie pokazali 10 lat życia Słońca klatka po klatce

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
29 Czerwca 2020

Wszechświat ciągle pozostaje dla nas zagadką. Dzisiaj postanowiliśmy wam przedstawić niesamowite nagranie stworzone przez astronomów. Przedstawia ono ruch obrotowy Słońca na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Niesamowita animacja została stworzona w formie poklatkowej. Słońce bo o nim mowa to gwiazda od której zależy życie na naszej planecie. Astronomowie postanowili stworzyć kapitalne wideo przedstawiające jak zmienia się ono w czasie. Pokazuje ona 10 lat z cyklu życia gwiazdy. Niesamowitem nagranie przedstawia wiele zjawisk, które miały na nim miejscu w tym czasie. W 13-tej minucie można zobaczyć przejście Wenus przez dysk Słońca w 2012 roku, a w 37-tej i 58-tej - przejście Merkurego przez dysk Słońca. W dodatku, w 7, 14, 21 i 45 minutach można zobaczyć potężne rozbłyski słoneczne.

Dekada życia Słońca

Wideo jest bardzo długie jak sami widzicie, ale zapewniamy, że warto się nad nim pochylić. Jest zagadkowe, tajemnicze, ale i piękne. Między innymi dzięki aktywności słonecznej na Ziemi powstało życie. Sama gwiazda ma jeszcze przed nami setki jeśli nie miliony tajemnic. Każdego dnia cała rzesza astronomów na całym świecie zajmuje się jego badaniem. Jednym z efektów jest właśnie wideo, które widzicie poniżej. Zapiera ono dech w piersiach. Zresztą, zobaczcie sami:

Następny artykuł