Karta graficzna ROG Strix GeForce RTX
Źródło: youtube.com/ROG Global/kadr z filmu

Fatalne wieści od ASUS. Ceny komponentów komputerowych podrożeją

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
6 Stycznia 2021

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz klamka ostatecznie zapadła. Będzie drożej. ASUS wydał oficjalne oświadczenie na temat wzrostu cen komponentów komputerowych, co jest skutkiem światowej sytuacji epidemiologicznej i wywołanych przez nią problemów produkcyjnych i logistycznych.

  • Pandemia koronawirusa spowodowała liczne problemy gospodarcze
  • Koszty produkcji wielu towarów wzrosły
  • ASUS przerywa milczenie w sprawie spodziewanego wzrostu cen

Ceny rosną co roku, w końcu mamy inflację, takie podwyżki to nic nowego, prawda? Otóż właśnie nie. Tym razem będzie zdecydowanie gorzej. Już teraz nowe karty graficzne kosztują 20% więcej niż w dniu premiery. A to jedynie wzrost spowodowany niską dostępnością. Ile zapłacimy w przyszłości?

ASUS ogłasza podwyżkę cen kart graficznych

Sprzęt zazwyczaj z czasem tanieje. Tym razem uniwersalna prawda niestety nie będzie miała odzwierciedlenia w rzeczywistości. Koronawirus namieszał wszędzie - w prywatnym życiu codziennym, w pracy i, niestety, w gospodarce. Wiele przedsiębiorstw na całym świecie zmaga się obecnie z ogromnymi problemami, ledwo wiążąc koniec z końcem.

To oznacza problemy w wielu miejscach łańcucha produkcyjnego, których redukcja kosztuje. I kosztuje niemało, co odbija się w znaczący sposób na producentach oraz na ich klientach. Koszty wytworzenia towaru wzrastają, wzrasta również cena produktu.

Zapłacimy więcej za sprzęt ASUS-a

W ubiegłym roku kilka kart graficznych, które teoretycznie miały swoją premierę, były kartami-widmo. Debiuty niby były, ale faktycznego sprzętu nikt nie widział i w niemal każdym sklepie miały one status „obecnie niedostępne”. I wygląda na to, że póki sytuacja światowa znacząco się nie poprawi, takich niby-premier będzie więcej.

Gra, która miała wygrać starcie z Overwatchem pada na kolana. Serwery Battleborne wkrótce zostaną zamknięteGra, która miała wygrać starcie z Overwatchem pada na kolana. Serwery Battleborne wkrótce zostaną zamknięteCzytaj dalej

Od kilku miesięcy po świecie krążyły pogłoski, że ceny komponentów komputerowych pójdą w górę. Nie mogło być inaczej, patrząc na obecną sytuację. Mimo to producenci, póki co, nie zająknęli się na ten temat ani słowem. Milczenie przerwał jedynie ASUS.

ASUS wydaje oświadczenie w sprawie wzrostu cen

Aktualizacja dotycząca sugerowanych cen detalicznych dla komponentów ASUS w 2021 roku (ta aktualizacja dotyczy kart graficznych i płyt głównych).

Mamy ogłoszenie w związku ze zmianami sugerowanych cen detalicznych, które wejdą w życie na początku 2021 roku dla naszej wielokrotnie nagradzanej serii kart graficznych i płyt głównych. Nasze nowe sugerowane ceny detaliczne odzwierciedlają wzrost kosztów komponentów, kosztów operacyjnych i działań logistycznych oraz opłat związanych z importem dóbr.

Ściśle współpracowaliśmy z naszymi partnerami dostawczymi i logistycznymi, aby zminimalizować wzrost cen. Jesteśmy świadkami trudnych czasów i bezprecedensowych zmian rynkowych. Ceny innych urządzeń mogą wzrosnąć na przestrzeni 1. kwartału 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł