Atari VCS z 1977
Źródło: Blake Patterson from Alexandria, VA, USA, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Atari VCS: Legendarna firma wyda nowy sprzęt. Mowa o prawdziwym komputerze

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Grudnia 2020

Nadchodząca konsola Atari VCS to urządzenie, które wydaje się rzucać na pewne pożarcie konsolom od Sony i Microsoftu. Przynajmniej tak wyglądało to do tej pory. Dziś Atari ogłosiło, że ich system pozwoli na korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Możliwe będzie też zainstalowanie systemu operacyjnego (np. Windowsa 10) oraz podłączenie myszki i klawiatury.

  • Atari VCS dostanie Google Chrome
  • Będzie można z niej korzystać niczym z PC
  • Konsola może mieć trudności z wejściem na rynek
  • Urządzenie ma zadebiutować wiosną 2021

Choć wielu koneserów tęskniących za „starymi dobrymi czasami” z pewnością połasi się na nową konsolę Atari, jednakże nie zmienia to faktu, iż urządzenie nie ma szans stać na równi z Playstation 5 czy Xboxem Series X. Przynajmniej nie jako konsola. Jednakże wielofunkcyjne urządzenie multimedialne, z którego możemy korzystać niczym z PC… Cóż, pomysł jest niewątpliwie ciekawy.

Nowa konsola Atari zostanie komputerem

Atari VCS to konsola, która wyposażona będzie w procesor AMD Ryzen, kartę graficzną AMD Radeon oraz 8 GB pamięci RAM. Ponadto na premierę będzie można zagrać w 100 legendarnych gier, które były hitami lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Jednakże taka specyfikacja pozwala na znacznie więcej niż odpalenie Space Invaders czy Forggera.

Co z nowymi grami? Producent zapewnia, że oczywiście będą, ale nie potwierdzono jeszcze w zasadzie żadnej. I trudno się dziwić, bo to może być poważny problem, który zdyskwalifikuje nowe Atari VCS jako konsolę.

Posiadacze Atari to nisza, w którą większości developerów nie będzie opłacało się inwestować, zwłaszcza w momencie, gdy nowa generacja konsol dopiero pojawiła się na rynku i to na nią trzeba w pierwszej kolejności wypuścić gry. Nic dziwnego, że Atari postanowiło spróbować podejść do problemu z innej strony.

Nowoczesna technologia na sprzęcie sprzed 30 lat. SNES z Ray TracingiemNowoczesna technologia na sprzęcie sprzed 30 lat. SNES z Ray TracingiemCzytaj dalej

Hybryda konsoli i komputera osobistego

Wygląda na to, że tym właśnie będzie nowe Atari - hybrydą. Jako współczesna konsola nie ma szans na rynku, a jako konsola do gier retro zainteresuje tylko nielicznych. Firma postanowiła więc umożliwić swemu nowemu dziełu zostanie pełnoprawnym PC.

Jak to możliwe? Po pierwsze, można będzie zainstalować na niej dowolny PC-towy system operacyjny, podpinając bootowalny pendrive. Będzie można bez problemu podłączyć też myszkę, klawiaturę czy nawet kamerkę internetową. A co jeśli nie chcemy instalować nowego systemu?

Wbudowana w konsolę przeglądarka

Atari VCS będzie miało własną przeglądarkę internetową. Jednakże zdecydowanie ciekawsze jest to, że możliwe będzie również korzystanie z przeglądarki Chrome oraz innych wynalazków Google. Takich jak Workplace, Gmail czy (co jest istotne dla graczy) Stadia.

To oznacza, że o ile serwery Google’a nie odmówią nagle posłuszeństwa, będzie można grać na Atari niczym na PC, korzystając z usług streamingowych takich jak właśnie Google Stadia, które niedawno weszło również do Polski. To jest argument, który pozwoli Atari powalczyć o klienta z gigantami pokroju Sony i Microsoftu.

Kogo może zainteresować Atari VCS?

Biorąc pod uwagę ogłoszone nowości, Atari może stać się dobrą alternatywą dla kogoś, kto nie może się zdecydować, czy chciałby mieć konsolę, czy PC. Będzie ciekawą hybrydą obu tych urządzeń, nie dorównując przy tym ani jednemu, ani drugiemu.

To niestety może sprawić, że pozostanie jedynie ciekawostką, na którą graczom szkoda będzie wydawać tych 390 dolarów, czyli niewiele mniej niż kosztuje Xbox Series X czy PlayStation 5. Czas pokaże. Atari VCS miało ukazać się na początku 2020 roku, jednak premiera została przełożona na pierwszy kwartał roku 2021.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  1. UOKiK nakazał Orange zwrócić swoim klientom niewykorzystane środki. Jak je zdobyć?
  2. CD Projekt ujawnił, ile kosztuje produkcja Cyberpunka 2077. Ogromne pieniądze i tajemniczy projekt w tle
  3. Projekt nowego Fiata 126p zachwyca. Takim Maluchem mógłby jeździć bohater Cyberpunka 2077
  4. Następny artykuł