sklep
Źródło: Unsplash

Auchan zamyka dwa duże sklepy. Gigant w tarapatach

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Czerwca 2020

Polska sieć sklepów Auchan może mieć nie lada kłopoty. Sklepy w dwóch miastach zostają oficjalnie zamknięte, co jest efektem słabej sprzedaży i niskiej opłacalności biznesu. Zarząd firmy dokładnie wytłumaczył warunki, na jakich nastąpi rozwiązanie umów z pracownikami.

Auchan to sieć jednych z najbardziej znanych w naszym kraju marketów. Czy powtórzą los swoich poprzedników, takich jak Geant?

Auchan się zamyka

Jeszcze nie tak dawno temu Gérard Gallet, dyrektor generalny Auchan Retail Polska wypowiadał się na temat rentowności biznesu w naszym kraju. Jego zdaniem najlepsza sytuacja jest właśnie w Polsce, Portugali, na Ukrainie i w Senegalu. W zwiążku z tym opracowano konkretną strategię biznesową Auchan 2022. Zakłada ona osiągnięcie poziomu 6-proc. marży EBITDA najpóźniej w 2022 r. "Wyniki za pierwsze półrocze pokazują, że działania zespołów detalicznych Auchan są na dobrej drodze do ożywienia naszej firmy już w perspektywie krótkoterminowej" - poinformował Edgard Bonte, prezes Auchan Retail. Czy sytuacja jednak nie tak kolorowa?

Dwa sklepy kończą działalność

Wygląda na to, że choć cała sieć ma się dobrze, w naszym kraju znajdują się sklepy, których utrzymywanie po prostu się nie opłaca. W związku z tym decyzją zarządu Auchan Retail dwie placówki ulegają zamknięciu. Chodzi o sklepy w Dąbrowie Górniczej przy ul. Katowickiej i w Mysłowicach. Sieć ma już plany, jak zatrzymać obecnych pracowników. "Na tym etapie priorytetem naszych działań jest wsparcie pracowników zamykanych sklepów, którym, w miarę możliwości, zaoferujemy alternatywne stanowiska pracy w okolicznych sklepach należących do naszej sieci" - głosi komunikat. Wyjścia z tej trudnej sytuacji mają zostać przedyskutowane na indywidualnych rozmowach z pracownikami.

Co dalej z pracownikami?

Auchan ogłasza, że w głównym obszarze rozwiązania sytuacji z pracownikami zamykanych placówek, zamierza ich przenieść do okolicznych sklepów. Mają przy tym zostać zachowane warunki zatrudnienia, nastąpić ma także rozwiązanie umów w ramach zwolnień grupowych wraz z odprawami. Zarząd obiecuje, że osoby, które podlegają pod świadczenia emerytalne będą mogły z nich skorzystać. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, obydwa sklepy ulegają zamknięciu z dniem 30 sierpnia bierzącego roku.

Zobacz także:

  1. Rewolucja w Żabce. Klienci na pewno będą zadowoleni
  2. Genialne nagranie. Jest na kwarantannie, więc po kawę poleciał dronem
  3. Skandaliczna sytuacja. Droga na Morskie Oko tylko dla dorożek, zakazano elektrycznej alternatywy
  4. Firmy bojkotują giganta. Prawie 100 organizacji skrytykowało portalNastępny artykuł