GACHA - autonomiczny bus bez kierowcy.
Źródło: Materiały prasowe

Tysiące kierowców może stracić pracę. Po europejskim mieście zaczęły jeździć "robo-busy"

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Pod nazwą “FABULOS” kryje się projekt finansowany przez Unię Europejską, który zakłada wprowadzenie w miastach autonomicznych pojazdów zdolnych do transportu ludzi bez wykorzystania kierowcy. Maszyny zostały wprowadzone już w stolicy Finlandii, Helsinkach.

Projekt po testach w mieście Pasili i rozpoczęciu testów w Helsinkach zostanie wprowadzony również w Tallinie, Gjesdal, Lamii i Helmond.

GACHA nowy rodzaj busa

“Robo-busy" to małe pojazdy zdolne do transportu kilku osób na określonej trasie. Obecnie w testach są trzy modele autonomicznych autobusów: GACHA, NAVYA i ISEAUTO. Pierwszym miastem, w którym wprowadzono nowy rodzaj pojazdów była fińska Pasila. “Robo-busy” kursowały tam od 14 kwietnia, ale ze względu na pandemię koronawirusa przewóz osób był niestety niemożliwy. Teraz kiedy świat powoli gasi pandemię, testy z użyciem mieszkańców i turystów będą znowu możliwe. Specyfikację techniczną autonomiczną busików możecie znaleźć na oficjalnej stronie internetowej producenta.

Transport na określonych trasach

Minibusy z autonomicznym systemem sterowania stworzone zostały z myślą o wożeniu klientów dużych centrów handlowych czy lotnisk. Cała technologia opiera się użycie aplikacji mobilnej. Obecnie zaprojektowane trasy zostały stworzone w taki sposób, aby kursowały między dworcem a centrum handlowym w Pasilii. Za pracę “robo-busów” odpowiadają dwie firmy: Sensible4 i Shotl. Autobusy bazują na skanowaniu podczerwienią otoczenia oraz zestawu kamer w celu wykrywania przeszkód. Maksymalna pojemność największego busa wynosi 16 osób (10 siedzących i 6 stojących miejsc).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szykuje się rewolucja w przemyśle lotniczym? Pierwszy lot komercyjnego samolotu elektrycznego za nami
  2. NASA testuje elektryczny samolot. Będzie miał dwukrotnie większy zasięg od tradycyjnych maszyn
  3. Podniebna taksówka już niedługo może rozpocząć komercyjne loty. Wznowiono testy w dwóch krajach
  4. Elon Musk ominie korki... jeżdżąc pod ziemią. Ogromny projekt w Las Vegas już prawie gotowy

Następny artykuł