Zakapturzona postać na tle mapy świata i kodu binarnego.
Źródło: Pixabay

Avon padł ofiarą "incydentu". Setki osób drży o swoją sytuację, panika wśród pracowników

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Czerwca 2020

W ostatnich dniach strona Avon jest nieaktywna, strona podaje informacje o “przemianie”, składając zamówienie musimy liczyć się z niekoreślonym czasem realizacji. Portal Niebezpiecznik podał informacje o możliwym ataku cyberprzestępców na infrastrukturę IT sklepu z kosmetykami.

Pracownicy i konsultantki firmy wykazują zaniepokojenie o swoje dane osobowe, które rzekomo miały zostać skradzione.

Wyciekły dane 250 tysięcy klientów

Do ataku doszło najprawdopodobniej na początku czerwca, celem hakerów nie była jedynie firma Avon, a cała grupa Natura&Co Group. Jak podaje serwis MyBeautyKing, łupem cyberprzestępców mogło paść nawet 250 tysięcy danych osobowych użytkowników. Do ataku została użyta technologia ransomwear, zaatakowano niemal 190 milionów rekordów zawierających takie dane jak imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów.

Nie wiadomo co dalej

Niebezpiecznik dowiedział się od źródeł z firmy Avon, że atak na ich serwery został przeprowadzony za pomocą narzędzia DoppelPaymer. Nie wiadomo również, czy firma zdecydowała się już zapłacić okup za skradzione informacje. Dotychczas nie pojawiła się paczka z danymi na stronie hakerów, co pozwala się domyślać, że decyzje jeszcze zapadają. Pracownicy firmy mają wrócić do pracy w czwartek, chociaż termin był już przesuwany.

Pracownicy nie wiedzą co się dzieje

Z komunikatów publikowanych przez władze firmy dowiadujemy się, że pracownicy niedługo zostaną poinformowani o całej sytuacji ze wszystkimi szczegółami. Dotychczas jednak nie zostało opublikowane żadne konkretne oświadczenie. Nie wiadomo również, czy dane polskich pracowników, które zostały skradzione, zostały już w jakiś sposób wykorzystane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hakerzy mogą z łatwością włamać się do tych kamerek. Setki tysięcy użytkowników może być podglądanych
  2. Przekręt na paręnaście milionów złotych. Pracownicy banku odpowiedzialni za oszustwo
  3. Korzystasz z Allegro? Twoje dane mogą być zagrożone. Oszuści działają ze zdwojoną siłą
  4. Ten gest użyty podczas wideoczatu, to wołanie o pomoc. Jak zareagować, gdy ktoś nam go pokaże?

Następny artykuł