Elektrownia Bełchatów
Źródło: wikipedia

Zalało polskie elektrownie. Sytuacja jest bardzo ciężka, ceny prądu mogą pójść w górę

Kuba WielochKuba Wieloch
23 Czerwca 2020

Ze względu na serie niefortunnych zdarzeń elektrownia w Bełchatowie musiała drastycznie ograniczyć produkcję. Niestety problemy pojawiły się również w innych miastach, co doprowadziło do konieczności importu energii elektrycznej. Ceny prądu szybko poszybowały w górę.

Awaria w Bełchatowie

W poniedziałek 22.06.2020 ze względu na różnego rodzaju awarie brakowało w Polsce 7 gigawatów energii. Dla porównania: obecne zapotrzebowanie na prąd w Polsce to niecałe 20 gigawatów. Jak do tego doszło? W nocy z niedzieli na poniedziałek wskutek burz, zalało część Elektrowni Bełchatów, największej w Europie elektrowni węglowej. Ze względu na rozległe uszkodzenia taśmociągów z węglem, konieczne było wyłączenie czterech bloków energetycznych. Dodatkowo trzeba było zmniejszych moc produkcyjną pozostałych bloków.

Inne elektrownie również zalane

Jak podaje portal wysokienapiecie.pl nie było to jedyna awaria tego dnia. W Elektrowni Opole doszło do rozlełej awarii instalacji odsiarczania w nowym bloku. Niestety z powodu usterek i awarii trzeba było również wyłączyć dwa bloki w Elektrowni Kozienice. Lawinowo posypały się również awarie w innych miastach między innymi w Jaworznie, Łagiszy, Ostrołęce, Połańcu, Sierszy, Rzeszowie, Włocławku oraz Siekierkach. Skutkiem paraliżu energetycznego w kraju była natychmiastowa podwyżka ceny energii. W poniedziałek rano cena energii wzrosła sześciokrotnie. Konieczny był zakup energii od krajów sąsiedzkich czyli Niemiec, Czech, Szwecji, Słowacji i Litwy, od których Polska wzieła 3 gigawaty mocy. Skorzystano również z energii rezerwowej, pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła energii

- Sytuacja w elektrowni węglowej w Bełchatowie uzmysłowiła nam, jak ważna jest energetyka w naszym kraju, a jej struktura wymaga poważnej modernizacji - komentuje Anita Bednarek, kierownik ds. energii w firmie Goodvalley
- W związku z suszą doszło do fali lokalnych podtopień. Kwestią czasu było zagrożenie strategicznych dla polskiego przemysłu obiektów. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja lokalnych źródeł energii. Najlepszym środkiem w realizacji tego celu są odnawialne źródła energii, a na terenach pozamiejskich są to biogazownie rolnicze - przekonuje Bednarek.

Całość tych wydarzeń skłania do następujących wniosków - czy tego chcemy, czy nie, nadchodzą zmiany, a odnawialne źródła energii stanowią przyszłość polskiej energetyki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hakerzy atakują klientów polskich banków. Pieniądze znikają z kont
  2. Długoterminowa odporność na COVID-19 to mit? Kolejne badania to potwierdzają
  3. Uszyły i rozdały za darmo 5000 maseczek. Sanepid nałożył na nie karę 10000 zł
  4. Nic słodszego dzisiaj nie zobaczysz. Terapeutyczny robot foka pomaga samotnym
Następny artykuł