Gen
Źródło: Pikist.com

Badania genetyczne na ludziach posunęły się za daleko. Skutki są nieodwracalne

Kuba WielochKuba Wieloch
28 Czerwca 2020

Najnowsze badania genetyczne nad edycją ludzkich embrionów metodą CRISPR - Cas9 przedstawiają bardzo pesymistyczne wyniki. Metoda wciąż jest niedopracowana i może wywołać wiele niepożądanych i nieodwracalnych zmian w ludzkim genomie.

Przepis na wieczne zdrowie


Manipulacja ludzkimi genomami od dawna jest przedmiotem fantazji naukowców, rodem wyjętym z książek science-fiction. Teoretycznie odpowiednie zaprogramowaniu "kodu" człowieka pozwoli nam na usprawienienie ludzkiej rasy, pokonanie wielu chorób, a kto wie może i w przyszłości umożliwi nam życie "wieczne". Póki co jednak, wciąż są to tylko mrzonki marzycieli.

Wyniki badań


Wyniki badań zostały opublikowane na serwerze bioRxiv, gdzie wciąż oczekują na naukową recenzję, jednakże wniski płynące z nich są dosyć jednoznaczne. Wynika z nich, że edycja genów metodą CRISPR jest wciąż niezwykle ryzykowna. Metoda ta może wywołać szereg genetycznych mutacji kodu, na odcinkach dalece odsuniętych od samego miejsca edycji. Okazuje się, że niechciane zmiany mogą się pojawić również w pobliżu wprowadzonych modyfikacji.

Komentarze ekspertów


— Wpływ na najbliższy modyfikowanemu miejscu odcinek jest znacznie ważniejszy i o wiele trudniej jest go wyeliminować - mówi Gaétan Burgio, genetyk z Australian National University w Canberze.
— Wyniki tych najnowszych badań są bardzo ważne. Niestety, podkreślają one, jak mało wiadomo o tym, w jaki sposób ludzkie zarodki radzą sobie z naprawą kodu DNA, wycinanego przez narzędzia do edycji genomu - kluczowy krok w edycji CRISPR – Cas9. Potrzebujemy podstawowej mapy drogowej tego, co się tam dzieje, zanim zaczniemy uderzać ją enzymami odcinającymi DNA - komentuje biolog biolog reprodukcyjny Mary Herbert z Newcastle University w Wielkiej Brytanii.

Długo jeszcze poczekamy


Prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze długo poczekać na pozytywne wyniki badań metodą CRISPR. Inną sprawą jest to, czy tego typu badania nie będą blokowane przez środowiska religijne i opinię publiczną. Są one wszak bardzo dyskusyjne i budzą w wielu środowiskach sporo wątpliwości natury etycznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosja jak NASA. Oni także będą wysyłać turystów w kosmos
  2. Kiedy sytuacja na świecie wróci do normy? Sekretarz generalny ONZ nie pozostawia złudzeń
  3. Jeśli kosmici istnieją, to gdzie ich szukać? Naukowcy stworzyli katalog, który może udzielić nam wielu odpowiedzi
  4. Skandaliczna sytuacja. Droga na Morskie Oko tylko dla dorożek, zakazano elektrycznej alternatywy
Następny artykuł