Techgame.pl
Baldurs Gate 3 gameplay trailer

Steam

Baldur's Gate 3 to najbardziej erpegowe RPG jakie powstało - będziemy rzucali kośćmi

2 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Bladur's Gate 3 studia Larian zapowiada się na godnego następcę pierwszych części. Gra może okazać się także spełnieniem marzeń fanów stołowych gier RPG - pojawi się rzut kośćmi.

Baldur's Gate 3 oficjalnie zaprezentowany światu za sprawą targów PAX East 2020 pokazał, że da się dziś zrobić kontynuuację legendarnych gier nie bezczeszcząc marki. Choć gameplay i zwiastun, który dostaliśmy, nie powiedziały nam zbyt wiele, to twórcy byli bardzo skłonni do rozmów z dziennikarzami obecnymi na targach. Dzięki temu wiemy, że BG 3 zaoferuje turowy system walki, wielowoątkową fabułę z decyzjami, które wpływają na przebieg akcji i.. kość. Tak, znaną z klasycznego systemu Dungeon's & Dragons, na którym opierają się całe Wrota Baldura, kość, która będzie wizualizacją znanych z wielu innych RPGów pasywnych testów umiejętności.

Stołowe Baldur's Gate 3 w wersji cyfrowej

Podczas rozgrywki wielokrotnie na ekranie pojawi się nam dwudziestościenna kość, znana dobrze fanom stołowych RPG. Będzie ona swoistą wizualizacją pasywnych testów umiejętności, ale nie tylko podczas rozmów! "Chcieliśmy, aby kość była ważnym elementem, bo taka jest w grze stołowej", powiedział Swen Vincke, założyciel Larian Studios. "Nie chcieliśmy jej chować, ale nie chcieliśmy też straszyć nią graczy. Dlatego opracowaliśmy system pasywnych testów umiejętności. One dzieją się cały czas, chcieliśmy je zwizualizować, aby gracz mógł je zrozumieć". System pasywnych testów w grach nie jest żadną nowością - to ten losowy czynnik, który odpowiada za odniesienie nabytych przez postać umiejętności do właściwej rozgrywki. Dzięki niemu w takim choćby TES: Morrowind podczas rozmowy możemy kogoś przekonać do siebie o ile mamy odpowiedni poziom wybranych skilli, ale już sam rzut odbywa się poza naszą świadomością. W Wiedźminie 3 podczas walk odbywa się mnóstwo podobnych testów, które na podstawie atrybutów naszej postaci decydują o ilości obrażeń, jakie zadajemy. Dlatego, choć nie jest niczym nowym, rzut kością w Baldur's Gate 3 zapowiada się na najlepsze zasymulowanie stołowych erpegów kiedykolwiek.

Rzut kością

W Baldur's Gate 3 rzut kością będzie odbywał się w niektórych momentach rozgrywki, jak na przykład podczas konwersacji. Gdy wybierzemy gałąź dialogową, która wymaga odpowiednio rozwiniętej umiejętności naszego bohatera, w centrum ekranu pojawi się dobrze znana fanom D&D kość. Nad nią zobaczymy ile musimy wylosować, a my chwycimy ją myszką (lub gałką pada) i... będziemy liczyć na dobry wynik, zupełnie jak za starych, dobrych czasów. Oczywiście rzut nie jest całkowicie przypadkowy - bazuje na naszych skillach, jednak w niczym nie przeszkadza to w napiętym oczekiwaniu na ostateczny wynik. Kość zostanie wykorzystana także podczas innych elementów rozgrywki - gdy będziemy kogoś okradać, podczas badania otoczenia (jeśli przejdziemy próbę naszym oczom ukaże się ukryty wcześniej element otoczenia), a nawet jako swoisty, RPGowy odpowiednim napisu "headshot!", gdy podczas walki uda nam się wykonać krytyczny cios.

Baldur's Gate 3 pojawić się ma w Early Access m.in. na Steam jeszcze w tym roku. Ma to służyć wysłuchania pomysłów graczy. Właściwa premiera gry odbędzie się zapewne w okolicach 2021.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >