Pilne techgame
Źródło: Techgame

Polacy masowo wycofują pieniądze z banków. Co się dzieje? Konta internetowe pustoszeją

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
1 Września 2020

Banki są zaniepokojone ostatnimi danymi na temat lokat w Polsce. Według szacunków, odpłynęły z nich 53 miliardy złotych. W samym lipcu było to prawie 13 miliardów. 

Banki otrzymały takie informacje z NBP. Według analityków HRE Investments są pewni, że niechęć do takich lokat w najbliższych miesiącach będzie stopniowo narastać.

Banki zaniepokojone

Banki informują, że pod koniec lipca na lokatach oszczędnościowych Polacy mieli łącznie około 237 miliardów złotych. W lutym, liczba wynosiła 290 miliardów. Zdecydowana część tej kwoty przypadała na lokaty złotowe. Oszczędności walutowe stanowiły równowartość mniej niż 23 miliardów złotych. Od marca możemy zaobserwować odpływ pieniędzy z lokat, który do tej pory nie miał miejsca. Liczba jest wręcz nieprawdopodobna. W ciągu zaledwie pięciu miesięcy zostało wycofano blisko 53 miliardy złotych. Prawie 1 złotówka na 5, które polacy przed epidemią koronawirusa trzymali na lokatach wróciła do właścicieli. Warto również zaznaczyć, że tempo wycofywania pieniędzy nie maleje. W lipcu wręcz wzrosło. Przyczyna tego stanu rzeczy wydaje się być oczywista. Narodowy Bank Polski w dość radykalny sposób obniżył stopy procentowe. Banki komercyjne w ostatnich miesiącach są zmuszane do kolejnych cięć oprocentowania depozytów. Każdy, komu dzisiaj kończy się lokata, może doznać niemałego szoku. Jego bank może zamiast kilku procent odsetek zaproponować, jedynie kilka promili w skali całego roku. Klienci w większości przypadków nie chcą przystać na takie warunki. Podejmują decyzje od odmrażaniu swojego kapitału.

Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowcówTwarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowcówCzytaj dalej

Polacy gromadzą pieniądze

Według analityków, z taką sytuacją możemy mieć do czynienia jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Wszystko to ma związek z tym, że posiadaczom oszczędności będą kończy się lokaty zakładane jeszcze przed epidemią. W skrócie, na lepszych warunkach niż te teraz. Rezygnacja z lokat jednak nie wywołuje nadmiernego odpływu pieniędzy z banków. Co prawda, prowadzą one coraz mnie lokat, ale w zamian klienci powierzają placówkom coraz więcej pieniędzy w ramach rachunków bieżących. Mowa o zwykłych i oszczędnościowych. W lutym Polacy mieli na takich właśnie rachunkach 260 miliardów złotych. W lipcu była to kwota już ponad 600 miliardów. Warto wspomnieć również o jednej rzeczy. Tempo napływu gotówki na rachunki bieżące wzrosło w czasie pandemii 2-3 razy. Rachunki te są podobnie oprocentowane jak lokaty. Natomiast dostęp do pieniędzy jest w ich przypadku dużo łatwiejszy. Również wycofanie środków z konta oszczędnościowego nie wiąże się z utratą odsetek. Eksperci są zdania, że taki napływ pieniędzy na rachunki można połączyć z tym, że znaczna część obywateli ogranicza konsumpcję i gromadzi oszczędności na kryzys lub tak zwaną “czarną godzinę”.

Niesamowite znalezisko górników. Kamień warty 70 milionów złotychNiesamowite znalezisko górników. Kamień warty 70 milionów złotychCzytaj dalej

Alternatywne inwestycje

Wielu polaków zastanawia się co zrobić w takiej sytuacji z posiadanym kapitałem, aby ten przestał tracić na wartości wraz z postępującą inflacją. Właśnie to jest główny powód coraz większego zainteresowania obligacjami skarbowymi. Obywatele inwestują również w takie rzeczy jak giełda, złoto, fundusze inwestycyjne czy nieruchomościami. Jeśli chodzi o ostatnią rzecz, są to zwykle mieszkania na wynajem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zmartwiona suczka podbiegła do obcych ludzi. Błagała o pomoc, chodziło o jej dzieci
  2. Cudowna kompozycja smaków. Pyszna surówka z jabłka, selera i żurawiny
  3. Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona
  4. Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazję
  5. Zjawiskowe morze wkrótce może zmienić swoje oblicze. Naukowcy są załamani
  6. Wraca nauczanie zdalne. Nauczyciel zakażony koronawirusem
Następny artykuł