Smartfon trzymany przez mężczyznę
Źródło: Unsplash

Zalogował się do banku i prawie zemdlał. Na koncie pojawiło się niemal 2,5 miliarda dolarów

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Sierpnia 2020

Co byś dał, aby pewnego ranka obudzić się z kontem bankowym na którym znajduje się prawie 2,5 miliarda dolarów? Jeden psychiatra doświadczył tego na własnej skórze. Bank jednak szybko wyjaśnił, w jaki sposób doszło do pomyłki.

Po zalogowaniu się na konto bankowe nie masz ochoty rzucić smartfonem w kąt, a otworzyć szampana. Takiej sytuacji doświadczył zapewne jeden z klientów Bank of Amercia w Massechusetts.

Banki i ich problemy

Nie ukrywajmy - chcielibyśmy kiedyś obudzić się z samego rana, kolejnego pochmurnego dnia, aby nagle okazało się, że zamiast dramatu i dziury na kaszym koncie bankowym znajduje się astronomiczna kwota. Oczywiście sytuacja taka byłaby miła być może przez sekundę, bo chwilę później i tak należałoby wyjaśnić sprawę, gdyż pozostawienie tego przyspożyłoby nam zapewne o wiele więcej kłopotów. Nie zmienia to faktu, iż podobnych historii związanych z nagłymi "zastrzykami pieniężnymi" na skutek pomyłki banku jest całkiem sporo. Żadna jednak nie jest tak prozaicznie tłumaczona jak to, co spotkało psychiatrę ze Stanów Zjednczonych, Blaise'a Aguirre, klienta Bank of America w Massachusetts.

Boeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądzeBoeing nie mógł znaleźć nabywców na niezwykle wadliwe samoloty. Polacy kupili je za ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Saldo: prawie 2,5 mld dolarów

Wspomniany już wyżej Amerykanin postanowił zalogować się na swoje konto w aplikacji bankowej banku Bank of America. To, co zobaczył, pierwotnie wprawiło go w osłupienie. Na swoim koncie widział kwotę 2,45 miliarda dolarów! Tak astronomiczna kwota byłaby naprawdę do pozazdroszczenia, jednak Amerykanin zapewne czuł się bardziej przerażony, niż ucieszony. Nic więc dziwnego - mogło dojść do olbrzymiej pomyłki banku albo (co zapewne jeszcze gorsze) nieumyślnego pomylenia się w przelewie, być może jakiejś firmy. Psychiatra szybko skontaktował się ze swoim oddziałem banku i dowiedział się, iż cały problem wynika wyłącznie z... błędów wyświetlania kwoty w aplikacji mobilnej. "To był błąd wyświetlania i nic więcej. Zostało to poprawione" - poinformował rzecznik Bank of America Bill Halldin.

Wrzucił telefon do najgłębszej dziury świata. Zdumiewające nagranieWrzucił telefon do najgłębszej dziury świata. Zdumiewające nagranieCzytaj dalej

Podobnych problemów było więcej

Całej sprawie nieco pikanterii dodaje fakt, że parę dni wcześniej użytkownicy amerykańskiego banku wielokrotnie zgłaszali dość poważne problemy - ich konto w aplikacji mobilnej wskazywało na równiutkie zero dolarów. Tutaj również były winne usterki związane z samą aplikacją i być może próby banku na naprawienie tego sytuacji przyniosły komu innemu zastrzyk w postaci 2,45 mld dolarów. Zresztą, do takich pomysłek dochodzi nie tylko z win czysto programistycznych, ważny jest też czynnik ludzki. Olbrzymi problem miało ostatnio Citigroup, właściciel Citibanku, który to przypadkowo przelał na konto wierzycieli jednej z firm kosmetycznych łącznie około 900 mln dolarów. Choć część z nich oddała pieniądze, niektórzy nie są do tego tacy chętni i sprawę skierowano do sądu federalnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawisko
  2. Według naukowców banany promieniują i są bardziej niebezpieczne, niż Ci się wydaje
  3. Odkrycie zaskoczyło nawet naukowców. Co było ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat?
  4. Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 lat

Następny artykuł