Bankomat
Źródło: Unsplash

Ważne zmiany w bankomatach. Spada ich rentowność, wprowadzono limity

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 negatywnie odbiła się na działaniach banków. Bankomaty okazują się mniej rentowne. Co za tym idzie - klientów czekają poważne zmiany, w tym ograniczenia w wypłacanych kwotach. PKO BP rozważa jeszcze większe zmiany.

Zaskakujący efekt uboczny pandemii. Okazuje się, że wielu Polaków wypłaciło już mnóstwo pieniędzy, więc nie korzystają oni z bankomatów.

Bankomatowy kryzys

O niezwykle niecodziennych skutkach ubocznych pandemii donosi Puls Biznesu. Informuje on, iż pandemia koronawirusa dosłownie dotknęła bankomatów. Są to jednak wiadomości negatywne, gdyż maszyny stały się najzwyczajniej w świecie mniej rentowne. Ich opłacalność maleje po tym, jak w początkowym okresie epidemii w naszym kraju, wiele osób ruszyło tłumami do bankomatów wypłacić pieniądze z kont. Zdecydowali się oni na trzymanie ich w formie fizycznej w domach, więc bankomaty przestały być już tak chętnie używane. Powodów tak naprawdę jest wiele.

Ograniczenia w bankomatach

Na wyjątkowy krok pierwotnie zdecydowała się jedna z największych firm w tym segmencie, czyli Euronet. Chodzi tu o wprowadzenie jednorazowego limitu transakcji w wysokości 1000 złotych. Później na taki sam krok zdecydował się Planet Cash, tu jednak zasada nie dotyczy klientów banków takich jak ING, Getin, BNP Paribas, BPS i mBank. "Euronet tłumaczył, że chodzi mu o zwiększenie dostępności gotówki dla klientów. IT Card, właściciel Planet Cash, jako przyczynę wskazał obowiązujący obecnie system opłat za transakcje bankomatowe" - donosi Puls Biznesu. Koszty utrzymania bankomatów rosły przez ostatnie 10 lat, ale prowizje w ogóle nie wzrosły.

PKO BP zapowiada wielkie zmiany

PKO BP dysponuje na ten moment najliczniejszą siecią własnych bankomatów w kraju. To właśnie PKO zauważyło ostatnio wzrostową tendencję korzystania ze swoich usług klientów zagranicznych banków. W związku z tym firma zastanawia się nad wprowadzeniem niezwykle ważnych zmian. Chodzi tu właśnie o nałożenie limitów albo inny sposób wpływania na transakcje przeprowadzane przez klientów obcych banków. "Nasi klienci mogą wypłacać gotówkę w dowolnej wysokości w bankomatach PKO BP i tutaj nie planujemy wprowadzenia zmian. Bank analizuje zmiany dokonujące się na rynku i nie wykluczamy żadnego scenariusza w zakresie wypłat gotówki w naszych urządzeniach przez klientów innych banków" - zauważa w rozmowie z PB Aleksandra Gieros, dyrektor komunikacji PKO BP.

Zobacz także:

  1. Jedno kliknięcie pozwala im wykraść Twoje pieniądze. Cyberprzestępcy znowu atakują
  2. Oficjalna deklaracja: USA pomoże Polsce w rozwoju sieci 5G.
  3. Każdy o nim marzył, teraz schodzi z rynku. Kultowy pojazd był z nami 20 lat
  4. Kilka reaktorów w ciągu najbliższych lat. Polska wchodzi w erę energii atomowejNastępny artykuł