Ekran zniszczonego bankomatu
Źródło: flickr

Nowy rodzaj kradzieży. Włamują się do bankomatów i wypłacają dowolne kwoty

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Lipca 2020

Wakacje to okres wypoczynku, ale nie dla wszystkich. Hakerzy, zarówno ci działający w Internecie, jak i ci bardziej “fizyczni” nie zwalniają tempa. Eksperci ostrzegają przed nowym sposobem włamań do bankomatów.

Mowa o procederze, który znany jest jako Jackpotting. Nazwa nawiązuje do popularnego stwierdzenia “Hit the Jackpot” co w nomenklaturze kasyn i gier losowych oznacza strzał w dziesiątkę, wygranie głównej nagrody.

Bankomat niczym jednoręki bandyta

Stwierdzenie to nie jest z resztą użyte nad wyrost. Efektem nowego rodzaju włamania jest wypłata dowolnej ilości gotówki, przez co bankomat bardziej przypomina, na przykład, popularną grę z kasyn, czyli jednorękiego bandytę, który po trafieniu “jackpota” wypluwa z siebie ogromne sumy pieniędzy. Firma, która opisała ten proceder, czyli Debold Nixdorf ostrzega, że w ten sposób złodzieje mogą mieć dostęp do praktycznie nieograniczonych ilości funduszy.

PKO Bank Polski ostrzega. Oszuści wysyłają fałszywe mailePKO Bank Polski ostrzega. Oszuści wysyłają fałszywe maileCzytaj dalej

Jackpotting to nowoczesna forma napadu na bank

Złodzieje, którzy chcą włamać się do bankomatu muszą najpierw zniszczyć część jego konsoli, aby dostać się do kabli łączących elementy elektroniki z komputerem bankomatu. Wtedy podłączają swoją “czarną skrzynkę”, która posiada odpowiednie algorytmy zmuszające maszynę do wypłaty określonych sum pieniędzy. To sprawia, że po przejęciu kontroli nad bankomatem, hakerzy mogą wyjąć z niego dowolną sumę, która znajduje się w kasie urządzenia.

CD Project Red ostrzega przed oszustami, którzy oferują betę CyberpunkaCD Project Red ostrzega przed oszustami, którzy oferują betę CyberpunkaCzytaj dalej

Oszuści szukają nowych rozwiązań

Jak podkreśla ekspert z firmy Marken, Mariusz Politowicz, włamania do bankomatów nie są nowym zjawiskiem. Przestępcy jednak sięgają po coraz to nowsze metody włamań. Wcześniej był to tak zwany “Skimming”, czyli kopiowanie zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Czasami, chociaż coraz rzadziej, przestępcy korzystają również z materiałów wybuchowych w celu dostania się do środka bankomatu. Według eksperta Jackpotting to najnowsza i najbardziej wyszukana forma kradzieży pieniędzy z bankomatów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PKO Bank Polski ostrzega. Oszuści wysyłają fałszywe maile
  2. Raport z bycia dzieckiem. Microsoft Family Safety to idealne narzędzie do szpiegowania swoich pociech
  3. Nowy rodzaj oszustwa. Głos twoich rozmówców może zostać podrobiony
  4. Tajemnicze kręgi pod Toruniem. Naukowcy mówią o przełomowym odkryciu

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł