Bankomat
Źródło: pixabay.com

Uwaga na bankomaty. Złodzieje kopiują karty, padł nowy rekord

Kuba WielochKuba Wieloch
29 Czerwca 2020

Wakacje to idealny moment na kradzież pieniędzy. Ludzie wypoczywają, są bardziej rozluźnieni i mniej czujni. Niestety, złodzieje wiedzą o tym doskonale.

Wakacyjny raj dla oszustów


Jeśli myślisz, że złodzieje próżnują lub lenią się, to głęboko się mylisz. Z roku na rok coraz większe pieniądze wpływają na ich konta, dzięki kopiowaniu kart płatniczych. Wynika to z raportu Expander. W 2019 roku padł niechlubny rekord, oszuści ukradli ponad 54 miliony złotych.

Niechlubny rekord


Jak wynika z danych NBP za pomocą kart płatniczych w 2019 roku przestępcy ukradli rekordową kwotę 54 milionow złotych. To jednak nie wszystko. Niemal połowa tej kwoty została skradziona sfałszowanymi kartami płatniczymi.
Najczęściej do kopiowania karty dochodzi, gdy klient umieści takową w bankomacie. Przestępcy instalują w nich specjalne urządzenia, które umożliwiają im stworzenie idealnej kopii.
– Są one ukryte w szczelinie, do której wkładamy kartę, więc bardzo trudno jest się zorientować, że coś jest nie tak z bankomatem – wyjaśnia doradca finansowy w stworzonym raporcie.

Cel raportu


Celem raportu Expandera jest przestrzeganie i uświadamianie konsumentów. Wynika z niego gdzie klienci mogą stracić pieniądze oraz w jaki sposób mogą się zabezpieczyć.
Eksperci przestrzegają również przed fałszywymi ofertami mieszkaniowymi.
"Czerwona lampka powinna nam się też zaśmiecić wtedy, gdy ktoś proponuje nam bardzo duży rabat, jeśli wpłacimy całą kwotę z góry" - czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja bez precedensu. Iran wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa
  2. Te liczby przerażają. Na Covid-19 zachorowało już 10 milionów ludzi, a liczba ofiar przekroczyła 500 tysięcy
  3. Fatalna sytuacja na Podkarpaciu. Podtopione domy, ewakuowani mieszkańcy, setki interwencji strażackich
  4. Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł