bateria
Źródło: JRG 7/ https://warszawa-straz.pl/index.php/interwencje/597-16-10-2020-pozar-w-garazu-podziemnym-przy-ulicy-gorczewskiej

Spłonęło 50 samochodów w Warszawie, 150 osób bez dachu nad głową. Winna bateria elektrycznej hulajnogi?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Października 2020

W Warszawskim parkingu na Bemowie spłonęło aż 50 samochodów. Nie ustalono jednoznacznie przyczyny katastrofy, jednak może to być bateria elektrycznego samochodu lub hulajnogi. Czy takie sprzęty są w ogóle bezpieczne?

Już niejednokrotnie pisaliśmy o tragedii, która spowodowana została przez problemy z nowoczesnym sprzętem. Tym razem sytuacja wydaje się jednak jeszcze poważniejsza, gdyż spłonęło aż... 50 pojazdów. Do tragicznego wydarzenia doszło na warszawskim Bemowie.

Awarie baterii zdarzały się już wcześniej

Tragiczne wydarzenie minionych dni nie było jednak pierwszym, którego przyczyn doszukuje się w elektrycznych sprzętach. Tak naprawdę elektryczne samochody czy hulajnogi mają dość regularne awarie, choć i tak nie są one aż tak powszechne. Część z nich kończy się jednak tragicznie. Do jednej z takich sytuacji doszło niedawno w Warszawie, w bloku przy ulicy Kłobuckiej.

Bank Millenium ostrzega przed groźnym oszustwem. Klienci powinni uważać, można stracić fortunęBank Millenium ostrzega przed groźnym oszustwem. Klienci powinni uważać, można stracić fortunęCzytaj dalej

6 czerwca bieżącego roku doszło do poważnej w skutkach awarii sprzętu elektrycznego, a konkretnie - hulajnogi elektrycznej. Jak wtedy informowała Mirosława Chyr, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie: ""Przyczyną wybuchu, do którego doszło ponad miesiąc temu w mieszkaniu przy ulicy Kłobuckiej na Ursynowie, była awaria akumulatora elektrycznej hulajnogi".

Skala zniszczeń była jednak widoczna gołym okiem - naruszono konstrukcję nie tylko mieszkania wewnątrz, ale i na zewnątrz, gdzie siła eksplozji nie tylko zbiła szyby w oknach, ale i wyrwała całe okno wraz z fragmentem elewacji. Z tego względu wiele osób zakładało, że tak mały przedmiot jak hulajnoga elektryczna, nie może spowodować aż takich szkód. Jak widać - myliliśmy się, a baterie w takich urządzeniach potrafią być znacznie mniej bezpieczne.

Pożar parkingu

W Warszawie doszło niedawno do kolejnego tragicznego zdarzenia. W nocy z 15 na 16 października w parkingu podziemnym przy ulicy Górczewskiej 181/110 w Warszawie rozpętał się poważny pożar. Wezwani na miejsce akcji strażacy informują, że dotknął on nawet 50 samochodów.

Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaPoważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaCzytaj dalej

Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza w rozmowie z radiem Kolor powiadomiła o możliwe przyczynie tragicznego pożaru. "Najprawdopodobniej przyczyną był pojazd elektryczny, samochód lub hulajnoga, która znajdowała się w garażu" - powiedziała rzeczniczka. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, jednak pożar spowodował poważne problemy dla osób mieszkających w tym budynku. Zdecydowano się na ewakuację nawet 150 osób!

"Nadzór budowlany ma zastrzeżenia co do stropu nad samymi garażami. W związku z decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, wszystkie mieszkania znajdujące się nad stropem w tym budynku zostały wyłączone" - poinformowała Karolina Gałecka. Jeżeli uważaliście, że skala zniszczeń przy Kłobuckiej to naprawdę dużo, to ciężko wręcz wyobrazić sobie, aby jedna hulajnoga doprowadziła do tak znaczących strat w samochodach i chwilowego ewakuowania wszystkich 150 osób.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna wpadka w programie TVN. W "Milionerach" padło absurdalne pytanie. Żadna odpowiedź nie była poprawna?

2. Specjaliści informują o czarnej strefie. Co ona oznacza?

Czy pojazdy elektryczne są bezpieczne?

Pojazdy elektryczne powstały wręcz z myślą o zapewnieniu nam bezpieczeństwa - są wyposażone w nowoczesny systemu, niektóre modele potrafią jednak osiągnąć trzeci poziom autonomiczności (tak, jak samochody Tesli), gdy praktycznie jeżdżą one za nas. No i rozpowszechnienie elektrycznych aut prowadzi do znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, dzięki czemu przeciwdziałamy kryzysowi klimatycznemu.

Naukowcy chcą panować nad pogodą. Aż ciężko uwierzyć czego dokonali, ogromna rewolucjaNaukowcy chcą panować nad pogodą. Aż ciężko uwierzyć czego dokonali, ogromna rewolucjaCzytaj dalej

To wszystko brzmi naprawdę dumnie, jednak postępująca elektryfikacja doprowadza do też do nowego rodzaju niebezpieczeństw. Wystarczy zaledwie chwila, aby znaleźć w internecie filmiki pokazujące wybuchające czy płonące samochody lub hulajnogi elektryczne. Twórcy takich urządzeń starają się dopracować bezpieczeństwo ich używania, jednak często winę ponosi użytkownik.

Mniejsze przedmioty ładujemy często nieoryginalnymi ładowarkami, niektóre sprzęty nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, zdarzają się nawet sytuacje, gdy używamy tańszych zamienników akumulatorów. Dlatego warto jednak być w domu i pilnować, gdy ładuje się dane sprzęty elektroniczne, gdyż te mogą bez ostrzeżenia spowodować wielkie szkody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  2. Rząd wprowadza zmiany i wysokie kary. Lepiej się na nie przygotować
  3. Allegro z ogromnym udogodnieniem. Klienci są zachwyceni
  4. Internetowi giganci w dobie pandemii. YouTube banuje, Google informuje
  5. Sonda Voyager 2 dostarczyła niesamowitych wiadomości. Przestrzeń międzygwiezdna nie jest "pusta"
  6. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  7. Nowy zakaz obejmie wsie i gospodarstwa? Kara za nieprzestrzeganie nawet 500 zł

Następny artykuł