Baterie
Źródło: Pixabay

Bateria, która będzie działać 28 tysięcy lat. Firma chce rozpocząć produkcję

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
25 Sierpnia 2020

Akumulatory i baterie to dziedzina, która zaprząta praktycznie wszystkich producentów elektroniki. Już od wielu lat trwa walka o to jak ulepszyć istniejące technologie.

Producenci elektroniki od lat dwoją się i troją nad zwiększeniem ich pojemności. Akumulatory i baterie to jeden z najszybciej się rozwijających rynków segmentu tech. Wyścig ciągle trwa.

Bateria przyszłości

Wygląda na to, że jedna firma postanowiła pójść o krok dalej. Okazuje się, że producenci mają pomysł na stworzenie praktycznie niezniszczalnych konstrukcji. Wszystko odbędzie się to z wykorzystaniem odpadów nuklearnych. Specjalne baterie będą mogły działa uwaga… 28 tysięcy lat na jednym ładowaniu. Brzmi to jak fragment z filmu science fiction. Stworzenie czegoś takiego wydaje się kompletnie niemożliwe. Jednak jedna z firm postanowiła spróbować szalonego pomysłu.

Mężczyzna chciał popisać się przed znajomymi, nagle wszyscy zamarli. Nieprawdopodobne nagranieMężczyzna chciał popisać się przed znajomymi, nagle wszyscy zamarli. Nieprawdopodobne nagranieCzytaj dalej

Technologia rodem z reaktora

Firma NDB wywodząca się z Kanady jest zdanie, że jej konstrukcje wykorzystujące nano-diamentowe akumulatory są w stanie działać niczym małe generatory. Wszystko to przy wykorzystaniu pozostałości radioaktywnego materiału z prawdziwych reaktorów jądrowych. Wszystko to ma związek z tym, że radioaktywny grafit będący odpadem z reaktora nuklearnego ma bardzo długi okres półtrwania. Jest on niebywale niebezpieczny do przechowywania. Jednocześnie pozwala wytwarzać wydajną energię elektryczną. Kanadyjska firma przygotowując wspomniany materiał do baterii, oczyszcza grafit i wykorzystuje go do stworzenia całej konstrukcji. Kolejne warstwy diamentów są pokrywane specjalną powłoką. Zabezpiecza ona radioaktywny materiał w należyty sposób. NBD jest zdania, że jest w stanie ułożyć działające warstwy tak, by pasowały one do powszechnie używanych baterii AA, AAA i innych.

Naukowcy uruchomili sztuczną inteligencję. Osłupieli gdy zobaczyli co odkryła maszynaNaukowcy uruchomili sztuczną inteligencję. Osłupieli gdy zobaczyli co odkryła maszynaCzytaj dalej

Obiecują badania

Poziom promieniowania emitowanego przez tak skonstruowaną baterię jest drastycznie niższy niż promieniowanie ludzkiego ciała. Znaczy to mniej więcej, że taka konstrukcja jest w pełni bezpieczna dla nas. Tak długa żywotność baterii miałaby niebagatelne znaczenie w samochodach elektrycznych. Również inne sprzęty skorzystałyby na tym. Medycyna mogłaby używać ich przy budowie rozruszników serca. Jeśli mowa o np. akumulatorze samochodu, jedno takie ładowanie wystarczyłoby na 90 lat. W tej chwili jednak nie ma przesłanek, że kanadyjska firma szykuje wspomnianą technologię na szerszą skalę. Wyniki są obiecujące, ale ciągle czeka nas długa droga w kwestii rozwoju baterii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna wykopał tajemniczy przedmiot. Gdy zdał sobie sprawę z tego co znalazł pobladł i wezwał policję
  2. Naukowcy prześwietlili 1000-letni posąg. W środku znaleźli coś, co zwaliło ich z nóg
  3. Mężczyzna wysypał trochę soli na plaży. To co pojawiło się po 12 sekundach jest niesamowite [Wideo]
  4. Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota

Następny artykuł