Admirał Nachimow - największy krążownik liniowy rosyjskiej marynarki wojennej.
Źródło: Wikipedia Commons

Atomowy okręt "Admirał Nachimow" wkrótce wróci do służby. Potężna broń w rękach Rosjan

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Sierpnia 2020

Rosyjskie siły zbrojne są w trakcie modernizacji krążownika liniowego “Admirał Nachimow”. Ma on być jednym z najgroźniejszych okrętów wojennych na świecie.

Chociaż czasy świetności Battlecruiserów mamy raczej z nami (największa popularność przypada na pierwszą połowę XX wieku, a na całym świecie funkcjonuje już jedynie kilka maszyn tego typu, to Rosja nie składa rękawic. Admirał Nachimow ma być najgroźniejszą bronią tamtejszej marynarki wojennej.

Battlecruiser to król mórz

Battlecruiser lub krążownik liniowy w pierwszej połowie XX wieku wzbudzał postrach. Był idealnym połączeniem szybkości, bogatego uzbrojenia i wytrzymałości podczas wymiany ognia. Ich głównym zadaniem było prześciganie wrogich okrętów o podobnym uzbrojeniu. Krążowniki liniowe były zbliżone w budowie do tak zwanych pancerników (battleship). Różniły się jednak w wyważeniu i wyposażeniu. Były lżejsze i szybsze od pełnoprawnych okrętów wojennych co dawało im ogromną przewagę podczas bitew morskich.
Battlecruisery służyły w marynarkach wojennych Wielkiej Brytanii, Niebiec, Turcji, Australii, Japonii oraz Rosji. Obecnie jedynym krążownikiem liniowym w czynnej służbie jest atomowy “Piotr Wielikij”, który należy do klasy Kirow. W 2001 roku strzegł on miejsca, w którym zatonął okręt podwodny K-141 Kursk.

Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówDoigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówCzytaj dalej

“Admirał Nachimow nadchodzi”, Rosja się zbroi

“Admirał Nachimow” to kolejny Battlecruiser klasy Kirow, który już niedługo może wrócić do czynnej służby w rosyjskiej marynarce wojennej. Okręt od lat jest modernizowany, a rosyjskie władze informują, że Nachimow powoli będzie przystosowywany do testów morskich. National Interest poinformowało (za rosyjskimi mediami), że stocznia, w której okręt jest modernizowany, przygotowuje się do zalania jego suchego doku. Jeżeli wszystkie testy przebiegną bez komplikacji, to okręt powinien wejść do czynnej służby w 2022 roku.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony w 2019 roku poinformowało, że “Admirał Nachimow” będzie najpotężniejszym okrętem wojennym świata. Oprócz lotniskowców, okręty wojenne klasy Kirow są największymi i najcięższymi statkami wojennymi na świecie. Mogą osiągać długość do 250 metrów, szerokość do 28,5 metra i osiągają prędkość do 59 km/h. Dodatkowo, Nachimow może zostać wyposażony w pociski woda-woda P-700 Granit, sto pocisków ziemia-powietrze S-300 oraz pociski krótkiego zasięgu i system obronny Pantsir-M. Według niepotwierdzonych plotek, okręt mógłby zostać wyposażony również w hipersoniczne pociski Zirkon, które osiągają prędkość powyżej 5 Mach. Ponadto, na wyposażeniu okrętu maja być również kilka helikopterów służących do walki z łodziami podwodnymi.

W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaW Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węglaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosyjski niszczyciel lotniskowców odchodzi na emeryturę. Ostatni rejs ekranoplanu klasy Łuń
  2. Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bomb
  3. W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
  4. Amerykańscy żołnierze będą trenowali w grach? Powstaje centrum gier wojennych

Następny artykuł