Smutny człowiek w ogrodzie
Źródło: Unsplash

Polacy masowo tracą pracę. Eksperci alarmują - będzie tylko gorzej

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Czerwca 2020

Eksperci alarmują, że stopa bezrobocia będzie coraz wyższa w naszym kraju. Coraz większa liczba osób bezrobotnych jasno świadczy o kryzysie, który dotknął naszej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny podał konkretne liczby.

GUS przedstawił poziom bezrobocia w Polsce. Pokazuje on, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 ma istotny wpływ na pracę ludzi.

Coraz większe bezrobocie

Czy przez postępującą pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 ludzie masowo tracą pracę? Ze wszystkich stron docierają do nas takie komunikaty. W końcu zastój w gospodarce spowodowany sytuację epidemiczną w Polsce wywołał niemały kryzys, który szczególnie mocno odbił się na małych i średnich przedsiębiorcach. W ostatnich miesiącach głośno było o licznych zwolnieniach, które dotknęły również duże firmy. W innych krajach sytuacja również kreuje się dość podobnie - ludzie tracą cały swój dobytek, pracę, a eksperci alarmują, iż w pewnym momencie może pojawić się problem nawet z kupowaniem podstawowych artykułów dla naszej rodziny. Sytuacja jednak... nie jest aktualnie aż taka zła.

Nie jest źle... czy aby na pewno?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił konkretne dane. Stopa bezrobocia w Polsce w maju bieżącego roku wyniosła 6 procent wobec 5,8 procent w kwietniu. Oznacza to, że liczba osób bez pracy (jednak zarejestrowanych w urzędach pracy) wynosiła w maju 1,1 miliona na 966 tys. w kwietniu. Szacowano, iż majowa stopa bezrobocia dojdzie do poziomu 6,2 procent. Eksperci wskazują, iż 6 procent to "bardzo dobry wynik". Zaskakujące? Oczywiście. Czy to znaczy, że kryzys nie jest taki duży? No, nie do końca. Sytuacja dynamicznie się zmienia, a szacuje się, że w kolejnych miesiącach wskaźnik bezrobotnych będzie stale rosnąć. "Sam fakt, że stopa bezrobocia w maju ponownie wzrosła, jest kolejnym dowodem na to, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie. Tylko bowiem w okresie pogorszenia koniunktury bezrobocie w Polsce o tej porze roku rosło. W kolejnych miesiącach liczba osób bezrobotnych będzie się na pewno nadal się zwiększać. Na koniec br. stopa bezrobocia wyniesie, wg prognoz, około 8- 8,5 proc." - wyjaśniła Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jezus Chrystus wyglądał zupełnie inaczej niż myślisz. Sztuczna inteligencja wygenerowała hiperrealistyczny portret
  2. Rozemocjonowana Dominika Gwit poinformowała fanów, że padła ofiarą oszustwa. Ostrzega innych przed niebezpieczeństwem, chodzi o produkty na odchudzanie
  3. Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona
  4. Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazję
  5. Zjawiskowe morze wkrótce może zmienić swoje oblicze. Naukowcy są załamani
  6. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ważne zmiany. Nowe zasady dotyczące kwarantanny wchodzą w życie
Następny artykuł