Ćwiczenia wojskowe, Armia na plaży, wóz opancerzony, piechota z karabinami.
Źródło: Wikipedia Commons

Białoruś się zbroi. Sprawdzamy jakie wojska stacjonują przy polskiej granicy

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

W ostatnich dniach sytuacja na Białorusi coraz bardziej się pogarsza. Aleksandr Łukaszenka boi się interwencji NATO, więc wysyła swoje wojska na granice z Polską i Litwą.

Białoruska armia prowadzi ćwiczenia na bardzo szeroką skalę pod polską granicą. W tym samym czasie tamtejsze ministerstwo obrony kupuje kolejne transportery opancerzone od Rosjan.

Łukasznka zaczyna grozić palcem

W ostatni piątek nad Polską i innymi państwami członkowskimi NATO przeleciały amerykańskie bombowce B-52 Stratofortress, którym towarzyszyły myśliwce bojowe wszystkich państw Sojuszu. Aliancki pokaz siły nie spodobał się prezydentowi Białorusi, który zaczął się odgrażać i stwierdził, że Białoruś w razie potrzeby będzie się broniła całą swoją militarną mocą. Napięcia na lini Białoruś-reszta świata pojawiły się po wyborach prezydenckich, które miały miejsce na początku sierpnia. W cuglach wygrał je Aleksandr Łukaszenka co nie przypadło do gustu społeczeństwu, które wyszło na ulice, aby protestować. Działania ludu zostały brutalnie stłumione przez policję i wojsko co przykuło uwagę mediów z całego świata. Od paru dni sytuacja na granicy polsko-białoruskiej robi się coraz bardziej napięta. Pod naszymi granicami stacjonują jednostki armii białoruskiej.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

Manewry wojskowe 80 kilometrów od Białegostoku

Głównym powodem mobilizacji militarnej białoruskich wojsk jest, jak twierdzi Łukaszenka, obrona granic Białorusi. Tamtejsza armia rozpoczęła działania w okolicach Grodna, które jest oddalone o 80 kilometrów od Białegostoku. Manewry rozpoczęły się już 25 sierpnia, kiedy to białoruskie siły powietrzne rozpoczęły patrolowanie strefy powietrznej wzdłuż granicy z Polską. W kolejnych dniach w ćwiczeniach obrony granic brała udział piechota, oddziały zmechanizowane, pancerne (w tym czołgi) oraz powietrzno-desantowe.

Ciężarówka z białoruskimi żołnierzami podczas protestów społeczeństwa białoruskiego.

Ogromna trąba wodna nad Bałtykiem. Przerażające nagranieOgromna trąba wodna nad Bałtykiem. Przerażające nagranieCzytaj dalej

Ostra amunicja na polskiej granicy

W oddalonym o 120 kilometrów od polskiej granicy poligonie Obuz-Lesnovsky, jednostka artyleryjska 11. Brygady zmechanizowanej ćwiczy strzelanie ostrą amunicją. Ich działania są wspierane między innymi przez 12. Brygadę zmechanizowaną. Jednocześnie białoruskie ministerstwo obrony kupuje kolejne sprzęty i dozbraja swoją armię. W ostatnim czasie Białoruś podpisała umowę z Rosjanami na zakup transporterów opancerzonych BTR-82A. Są to zmodernizowane maszyny wytwarzane w rosyjskiej Arzamaskiej Fabryce Maszyn. Ulepszony wozy typu BTR posiadają ulepszony pancerz, ochronę i podniesioną przeżywalność na polu walki. Ponadto posiadają system przeciwpożarowy oraz klimatyzację.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO
  2. Zakaz handlu nie będzie teraz obowiązywać. Nareszcie oddech ulgi
  3. Amerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja Białorusi
  4. Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazę

Następny artykuł