Elon Musk z żołnierzami
Źródło: NORAD

Białoruś woła o pomoc. Elon Musk odpowiada

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Sierpnia 2020

Media na całym świecie od paru dni żyją protestami społeczności białoruskiej, która postanowiła wyjść na ulice po wyborach prezydenckich, w których zwycięzcą w pierwszej turze został Łukaszenko.

Parę dni temu informowaliśmy o tym, że władze białoruskie odcięły dostęp do Internetu mieszkańcom tego kraju. Po paru dniach sytuacja się ustabilizowała i sieć została zalana filmami, tweetami i wpisami na mediach społecznościowych na temat obecnej sytuacj ina Białorusi.

3 dni bez dostępu do sieci

Po wyborach prezydenckich, które w pierwszej turze wygrał cieszący się raczej małą sympatią Aleksandr Łukaszenko, w kraju wybuchły fale protestów. Władze w tym samym czasie zadecydowały o całkowitym odcięciu dostępu do Internetu na terenie całego kraju. Jak tłumaczyły miało to uchronić Białoruś przez ingerencją sił z zewnątrz. Po trzech dnia dostęp do Internetu został przywrócony, a media społecznościowe zalały nagrania i filmy z brutalnych pacyfikacji protestujących Białorusinów.

Oto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowieOto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowieCzytaj dalej

W czasie, w którym dostęp do Internetu był ograniczony, białoruscy działacze zgłaszali się nawet do polskich operatorów telekomunikacyjnych z prośbą, aby ci wzmocnili sygnał swoich sieci dzięki czemu przynajmniej część kraju odzyskałaby dostęp do Internetu. W tym samym czasie protesty nabierały na silę.

Elon Musk zareagował na prośby

Kiedy białoruskie władze przywróciły ogólny dostęp do Internetu na terenie swojego kraju, media społecznościowe zostały zasypane materiałami z protestów, brutalnymi akcjami policjantów, którzy pacyfikowali protestujących oraz informacjami o kolejnych aresztowanych, białoruskich działaczach społecznych.

Kosmiczne korki to już rzeczywistość. Misja Crew Dragon przełożonaKosmiczne korki to już rzeczywistość. Misja Crew Dragon przełożonaCzytaj dalej

Białorusini zaczęli wysyłać prośby do najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi na całym świecie. Nawoływali w nich do potępienia działań białoruskiego rządu. Prośby takie trafiły między innymi do Billa Gatesa, czy Elona Muska. Ten drugi zdecydował się odpowiedzieć na jednego z tweetów o takim charakterze pisząc “Przykro mi to słyszeć. Co możemy dla Was zrobić?”. W odpowiedzi Musk został poproszony o wystosowanie oficjalnego stanowiska, w którym potępia działania Łukaszenki. Wśród próśb znalazły się również pytania o uruchomienie Internetu z satelitów Starlink dzięki czemu Białorusini mieliby dostęp do sieci bez możliwości ingerencji rządu. Musk otrzymał również namiary na zbiórki pieniędzy, które mają na celu wsparcie finansowe protestujących. Jak na razie miliarder nie podjął żadnych oficjalnych kroków ani nie odpowiedział na kolejne wiadomości. Wymianę zdań z Elonem Muskiem możecie znaleźć tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internet wrze. Celebryci i influencerzy zabierają głos w sprawie represji środowiska LGBT
  2. Dramatyczna sytuacja na Białorusi. Obywatelom odcięto internet
  3. Hulajnogi elektryczne czeka rewolucja. Zaostrzenie przepisów usunie je z chodników
  4. Korea Północna zaatakowała firmy zbrojeniowe. Izrael alarmuje

Następny artykuł