Bill Gates podczas rozmów z Ministrem Zdrowia w sprawie Polio
Źródło: flickr

Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Października 2020

Bill Gates zabrał głos w sprawie pandemii. Miliarder znany jest ze swojego zaangażowania w walkę z koronawirusem, teraz jednak wydaje się, że optymizm go opuścić. Założyciel, między innymi, Microsoftu twierdzi, że powrót do normalności zajmie nam bardzo dużo czasu.

Najbardziej optymistyczne założenie, które Bill Gates przedstawił podczas ostatniego wywiadu dla Wall Street Journal, mówią o tym, że nawet krajom rozwiniętym powrót do normalnej rzeczywistości po pandemii wirusa SARS-CoV-2 zajmie ponad rok. Według miliardera o takiej sytuacji będziemy mogli mówić dopiero pod koniec przyszłego roku.

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu": odpowiedzi, które przeszły do historii teleturnieju. Tadeusz Sznuk nie wiedział, jak zareagowaćCzytaj dalej

Bill Gates angażuje się w sprawy społeczne

Wall Street Journal przeprowadziło obszerny wywiad z Billem Gatesem. Miliarder, oprócz kariery w branży IT, dał się na przestrzeni ostatnich lat poznać również jako filantrop i osoba silnie zaangażowana w sprawy społeczne. Parę lat temu Bill wraz ze swoją żoną Melindą założył Fundację Gatesów (Bill & Melinda Gates Foundation), która zajmuje się przede wszystkim pomocą społeczną. Gates podkreślił również, że większość swojego czasu poświęca właśnie na działanie fundacji. Nie dziwi więc fakt, że światowe dzienniki wypytują miliardera o sytuację związaną z pandemią, jest on bowiem od samego początku wybuchu epidemii mocno w ten temat zaangażowany.

Koniec pandemii? Jeszcze sobie poczekamy

Według Billa Gatesa, względny powrót do normalności po pandemii będzie możliwy najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Jak podkreśla miliarder, szacowania te są najbardziej optymistycznym założeniem i dotyczy jedynie krajów najbardziej rozwiniętych, a kluczowym warunkiem jest wynalezienie skutecznej szczepionki. Łatwo więc wywnioskować, że kraje biedniejsze, które nie będą mogły sobie pozwolić na zakup odpowiedniej liczby leków i szczepionek przeciwko COVID-19, będą walczyły z efektami pandemii jeszcze przez bardzo długi czas.

Żona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyćŻona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Biedne kraje mają problem

Bill Gates jasno stwierdza, “w wypadku krajów biedniejszych Covid-19 dłużej może być zagrożeniem. Z oczywistych powodów. Po prostu nie stać ich na samodzielne prowadzenie masowych programów szczepień”. Dodaje jednocześnie, że w momencie wynalezienia szczepionki kraje biedniejsze nie będą w stanie konkurować z mocarstwami pod względem wykupienia odpowiedniej ilości szczepionek dla swoich obywateli.

Stworzenie szczepionki to nie jedyna zagwozdka

Słowa Billa Gatesa potwierdza również szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który dodał jednocześnie, że pierwsze szczepionki powinny być gotowe pod koniec tego roku, jednak to nie koniec problemów z nimi związanych. Zarówno on, jak i Gates tłumaczą, że kolejnym wyzwaniem będzie dystrybucja specyfiku oraz namówienie milionów ludzi do skorzystania z tego rozwiązania. W zasadzie od początku pandemii na świecie buduje się duża grupa ludzi, którzy wątpią zarówno w raporty WHO, jak i w intencje Bill Gatesa, a w szczepionce doszukują się najbardziej wymyślnych podstępów.

PGE i Energa ostrzegają przed oszustami. Można stracić majątekPGE i Energa ostrzegają przed oszustami. Można stracić majątekCzytaj dalej

Obecnie najbardziej zaawansowane prace nad skuteczną szczepionką przeciwko koronawirusowi prowadzone są przez firmę farmaceutyczną AstraZeneca. Niedawno wznowili oni trzeci etap testów klinicznych specyfiku opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie. Na zaawansowanym poziomie w stworzeniu swoich szczepionek są również Rosjanie i Chińczycy, tutaj jednak Gates ostrzega przed wątpliwej jakości szczepionką. “Żadna z ich szczepionek nie jest badana w tzw. trzeciej fazie pod nadzorem wiarygodnego regulatora” - tłumaczy miliarder.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rośnie nie tylko ilość zarażonych. Niepokojące dane
  2. Gessler wrzuca do rosołu sekretny składnik. Ma niebywałe zalety zdrowotne
  3. Żona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyć
  4. Na Marsie odnaleziono dziwny "posąg", zdjęcia nie pozostawiają złudzeń. Dzieło kosmitów?
  5. Szkoły wracają do zdalnego nauczania? Rząd podjął kluczowe decyzje, nikt się nie spodziewał
  6. PILNE: Kolejny atak agresywnego psa, rzucił się na dziecko. 13-latka z obrażeniami

Następny artykuł