Bill Gates podczas konferencji.
Źródło: Wikipedia Commons

Bill Gates o sztucznej inteligencji. Te słowa zszokowały wszystkich

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Września 2020

Bill Gates dał się poznać jako wizjoner, którego przewidywania co do rozwoju technologii bardzo często się sprawdzają. Teraz zabrał głos w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji. Jak się okazuje ma w tej sprawie bardzo określone zdanie.

Bill Gates niejednokrotnie przewidywał wydarzenia, które potem znajdowały potwierdzenie w rzeczywistości. Tak było między innymi z wybuchem popularności Internetu pod koniec lat 90. Tak też niestety było z wybuchem globalnej pandemii, przed którą ostrzegał na kilka lat przed tym wydarzeniem.

Microsoft, a sztuczna inteligencja

Parę miesięcy temu media obiegła szokująca informacja o tym, że praktycznie cały dział w jednej z siedzib giganta technologicznego został wymieniony na sztuczną inteligencję. Chodziło o dział związany z materiałami prasowymi. Wprowadzone algorytmy same zaczęły wyszukiwać i zapisywać informacje z tym związane. Ta sytuacja podniosła wśród społeczeństwa dyskusję na temat tego, czy w niedalekiej przyszłości ludzka praca nie zostanie zastąpiona przez roboty i AI. Teraz swoje zdanie na ten temat wyraził sam Bill Gates.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady

Bill Gates nie widzi problemu

Podczas rozmowy z Fox Business, Bill Gates zabrał głos w sprawie tematów związanych ze sztuczną inteligencją. Według miliardera strach ludzkości przed utratą pracy na rzecz maszyn i algorytmów jest nieuzasadniony, a rozwój tej technologii pozwoli nam żyć lepiej i wygodniej. Jednocześnie według Gatesa, maszyny w całości nie odbiorą nam naszych obowiązków, a będą jedynie swego rodzaju podwykonawcami, których my jako pracownicy będziemy kontrolować. “Cóż, bez wątpienia możemy dążyć do tego, aby mieć więcej urlopów i czasu wolnego. Jeżeli będziemy w stanie wyprodukować dwa razy tyle, co dziś, używając mniej zasobów ludzkich, to sens naszego życia nie sprowadzi się jedynie do siedzenia za ladą i sprzedawania tych rzeczy” - tłumaczy genialny miliarder.

Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstałTajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstałCzytaj dalej

Model rozwoju sztucznej inteligencji według Billa Gatesa

Gates nakreślił również rozwój transformacji pracowniczej związanej z rozwojem nowoczesnych technologii. Według niego, najpierw roboty zaczną wyręczać ludzi podczas pracy fizycznej (co już powoli się dzieję, chociażby w japońskich sklepach spożywczych), a następnie wkroczy sztuczna inteligencja, która rozszerzy te możliwości na pracę umysłową. W takiej sytuacji człowiek będzie posiadał funkcję kontrolera działań maszyny, wiele aspektów, takich jak kontakt z klientem czy podejmowanie kluczowych decyzji wciąż zostanie w całości w rękach człowieka.

Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicęZagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicęCzytaj dalej

Sztuczna inteligencja może wywołać problemy w niektórych państwach

Miliarder zauważył jednak, że kraje ze słabo rozwiniętą polityką socjalną będą miały o wiele twardszy orzech do zgryzienia w momencie zastępowania ludzkich pracowników maszynami. Jednym z takich krajów są chociażby Stany Zjednoczone. Inne państwa z kolei nie odczują tej transformacji aż tak bardzo. Chodzi o państwa z silną gospodarką i bardzo mocno rozwiniętą pomocą socjalną. W Finlandii, na przykład, testowane są obecnie programy podstawowego dochodu minimalnego. Bill Gates podkreślił jednocześnie, że ludzkość musi przygotować się na zawrotne tempo nadchodzących zmian związanych z rynkiem pracowniczym. “Czekają na nas wyzwania, ponieważ tempo zmian będzie znacznie większe przez następne 20 lat, niż miało to miejsce dotychczas” - wyjaśniał miliarder.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite nagranie trafiło do sieci. Pod balkonem kobiety zamieszkało stadko dzikich zwierząt
  2. Elżbiecie dokuczała nawracająca dolegliwość, postanowiła przez 10 dni pić codziennie szklankę soku z buraka. Lata cierpienia zakończyły się w mgnieniu oka
  3. Czy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąć
  4. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  5. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  6. Przerażające sceny w polskim szpitalu. Pacjent zmarł po kilku godzinach spędzonych w poczekalni

Następny artykuł