Metka Black Friday
Źródło: pixbay.com

UOKiK ostrzega przed oszustami na Black Friday. Polacy mogą stracić pieniądze, koniecznie sprawdź jak się zabezpieczyć

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Listopada 2020

Już w następny piątek rozpocznie się szał promocji z okazji Black Friday. To niestety daje szerokie pole działania nieuczciwym sprzedawcom. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podpowiada, jak bezpiecznie robić zakupy.

Tradycja promocji w ostatni piątek listopada pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Od kilku lat jest coraz bardziej popularna również w Polsce. Coraz więcej sklepów przyłącza się do szału promocji. Nie wszystkie sklepy są jednak uczciwe względem zarówno klientów jak i konkurencji.


Black Friday 2020 - jak bezpiecznie robić zakupy


Przede wszystkim - rozsądnie. W ubiegłym roku internauci stworzyli autorskie wyszukiwarki pułapek zastawianych na konsumentów. Jedną z najbardziej popularnych było podniesienie cen przed Czarnym Piątkiem, by w dzień przecen zrobić gigantyczną obniżkę.


Stworzone przez internautów wyszukiwarki porównywały obecną cenę danego produktu z ceną sprzed promocji. W wielu przypadkach kwoty były zbliżone lub wręcz identyczne. UOKiK przypomina, że takie działania są nielegalne i zachęca Polaków do porównywania cen tego samego produktu w kilku sklepach, by nie wpaść w pułapkę oszustów.

Teleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna praceTeleskop ARIEL będzie zaglądał w atmosfery planet pozasłonecznych. ESA rozpoczyna praceCzytaj dalej


Czarno na białym


W czasie poprzednich edycji Black Friday, często zdarzały się rozbieżności ceny z metki z tą, która widniała na rachunku. Często jest to wynik ludzkiego błędu. W końcu sklepy z dnia na dzień zmieniają ceny niemal całego asortymentu. Mogą wkraść się pomyłki.


Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku prawo jest po naszej stronie. Konsument zawsze ma prawo do niższej ceny. Jeśli cena na metce jest niższa od tej na rachunku, mamy prawo domagać się „metkowej” ceny lub zwrotu nadwyżki, jeśli transakcja została już sfinalizowana.

DZISIAJ GRZEJE:

1. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją

2. Można go było znaleźć w apteczkach naszych babć. Niezawodny syrop z szyszek jest jak zastrzyk zdrowia dla osłabionego organizmu


Gwarancja zwrotu


Należy również pamiętać o tym, że przecenione produkty także podlegają gwarancji. Oczywiście pod warunkiem, że cena nie została obniżona ze względu na uszkodzenie produktu, co musi być odpowiednio oznaczone.


Reklamacja wadliwego towaru przysługuje nam więc w zdecydowanej większości przypadków, należy pamiętać jednak o tym, że jeśli zwracamy nieuszkodzony towar bez podania powodu, przyjęcie zwrotu zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy.

Wirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądzeWirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej


Nie możemy więc oczekiwać zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy zwyczajnie się rozmyślimy. Niemniej zawsze jest to szansa dla sprzedawcy, by „pójść klientowi na rękę” i zadbać o dobry PR swojej firmy.


Regulaminy sklepów


Jeżeli będziemy chcieli zwrócić zakupiony towar, warto sprawdzić odpowiednie zapisy w regulaminach sklepów. Nie zawsze będziemy mogli uzyskać zwrot w postaci gotówki. Czasami będzie to bon na przyszłe zakupy. Musimy być przygotowani na taką formę zwrotu pieniędzy.


Pamiętajmy o rozsądnych, przemyślanych zakupach. Na naszą impulsywność liczą właśnie oszuści. Zawsze warto sprawdzić, czy dany towar nie jest dostępny w niższej cenie oraz, czy w razie zwrotu otrzymamy nasze pieniądze w takiej formie, jakbyśmy chcieli.

Tablety od Microsoftu tracą wsparcie. Sprawdź, które urządzenia zostaną pozbawione pomocy technicznejTablety od Microsoftu tracą wsparcie. Sprawdź, które urządzenia zostaną pozbawione pomocy technicznejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ikea wprowadziła długo wyczekiwaną usługę. W czasach pandemii sprawdzi się doskonale
  2. Potrzebujesz tylko 5 minut, by przygotować przepyszne ciasto "Śnieżka". Prosty przepis, a efekt zachwyci każdego
  3. Windows 10 z nową funkcją. Jest szczególnie przydatna w okresie pandemii
  4. Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko
  5. Konieczna wymiana telefonu dla tysięcy Polaków. Zmiany wkrótce wejdą w życie, koniec sieci 3G
  6. Z ostatniej chwili: Mistrzostwa Europy w Polsce, zapadła ostateczna decyzja
  7. Anita i Adrian ze "Ślub od pierwszego wejrzenia" podzielili się ważną informacją. Fani wspierają parę w ich decyzji

Następny artykuł