black friday
Źródło: pxhere

W tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepów

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Października 2020

Już niedługo będziemy mogli skorzystać z przygotowywanych przez polskie sklepy wyprzedaży na Black Friday. Kiedy rozpoczyna się Black Friday? Okazuje się, że trwać może znacznie dłużej. Wszystko przez najnowszy pomysł sklepów. Czy faktycznie w tym roku odbędzie się Black November?

Black Friday to jedna z czołowych amerykańskich okazji do kupowania rzeczy "po taniości", gdy sklepy masowo się wyprzedają i przeceniają swoje produkty. Ostatnio "święto" to jest coraz bardziej popularne i w Polsce. Czy jednak w tym roku zacznie się wcześniej i potrwa dłużej?

Black Friday, czyli ciesz się, kliencie

Black Friday to prawdziwe święto dla wielbicieli promocji. Zwyczaj ten, będący zarazem największą przedświąteczną wyprzedażą (choć tak naprawdę większe przeceny obserwuje się w ostatnią sobotę przed świętami), przywędrował do Polski parę lat temu ze Stanów Zjednoczonych. Skąd w ogóle wzięło się to święto?

Naukowcy z NASA aż osłupieli. Odkryli dziwny pył, wiemy skąd pochodziNaukowcy z NASA aż osłupieli. Odkryli dziwny pył, wiemy skąd pochodziCzytaj dalej

Źródeł jest wiele i każde twierdzi co innego, jednak najpopularniejszą teorią jest ta, wedle której sklepy niegdyś postanowiły wyprzedawać swoje produkty właśnie w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia. W latach 50. XX wieku w Filadelfii jako pierwsi określenia "czarny piątek" zaczęli używać policjanci na służbie i kierowcy autobusów. Oznaczał on dzień, w którym wszędzie są korki, ludzie biegają od sklepu do sklepu i szukają jak najlepszych promocji.

Czarny piątek był także prawdziwym świętem dla złodziei, dlatego żaden policjant nie mógł tego dnia prosić o wolne. Rzekomo termin ten starano się przekuć w coś pozytywnego, gdy sklepikarze zaczęli używać wtedy czarnego koloru atramentu oznaczającego zyski, zamiast czerwonego, który wyrażał straty.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Pilny apel ZUS do wszystkich pacjentów, miało być inaczej. Wielu rwie włosy z głowy

Black Friday w Polsce

W Polsce idea ta już przyjęła się całkiem nieźle, ale daleko jej do tego, co reprezentują sklepy choćby w USA, gdzie znaleźć można nawet najdroższy sprzęt elektroniczny w rabatach rzędu 90 procent! Rok temu w Polsce można było skorzystać ze specjalnego narzędzia pokazującego, czy dany sklep podniósł wcześniej cenę, aby potem obniżyć ją nieco poniżej docelowej. A praktyka ta jest niestety bardzo popularna.

"Pomiędzy piątkiem 22 listopada a piątkiem 29 listopada, czyli Black Friday, różnica w obniżonych cenach analizowanych kategorii produktów wynosiła średnio 4 proc. W ubiegłym roku było to 3,5 proc., a dwa lata temu 1,3 proc. W tym samym czasie średni wzrost cen wyniósł 3 proc., więc możemy mówić, że de facto w Black Friday wartość badanego koszyka produktów zmalała jedynie o 1 proc." - wyjaśnia Agnieszka Szapiel w "Świątecznym Barometrze Cenowym" z 2019 roku.

Niestety wciąż widzimy nieuczciwe praktyki sprzedawców, którzy w Polsce zamiast przeceniać sprzęt RTV, AGD czy inną elektronikę użytkową (one bowiem cieszą się największą popularnością) korzystają z okazji tego hucznego w USA dnia, aby proponować kompletnie nieopłacalne rabaty. Z roku na rok jednak, praktyka ta wyraźnie się zmienia.

Gigantyczne możliwości paneli fotowoltaicznej. Cała Australia Południowa zasilana energią słonecznąGigantyczne możliwości paneli fotowoltaicznej. Cała Australia Południowa zasilana energią słonecznąCzytaj dalej

A jednak... Black November

Jak już wspomniałem wcześniej - tradycyjnie w USA Black Friday wypada w pierwszy piątek po święcie Dziękczynienia, zaś samo święto odbywa się w czwarty czwartek listopada. Oznacza to, że w 2020 roku w Polsce (i nie tylko) wielkie wyprzedaże ruszą już 27 listopada. Choć to wtedy zazwyczaj złapać można największe promocje, warto pamiętać, że wyprzedaży trwają znacznie dłużej.

W tym roku wszystko może się jednak zmienić, gdyż, jak donosi "The Telegraph", sklepy w USA proponują zorganizowanie w tym roku Black November. Oznaczałoby to wystartowanie z promocjami jeszcze na samym początku listopada. Docelowo mogłoby to pomóc w uniknięciu tłumów, zwiększeniu szans na znalezienie czegoś ciekawego i, przede wszystkim, wyprzedanie zalegającego na magazynach towaru.

Jest to bezpośrednio związane z tegoroczną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, która narzuca nowe tempo dla sklepów. Te notują często wielkie straty i szukają różnych sposobów na pozbycie się niepotrzebnego inwentarza i zarobienie na tym. Co ciekawe, większość sklepów w USA zdaje się w tym roku kierować swoją ofertę głównie do sieci, gdyż pamiętajmy o tym, że zachowanie dystansu społecznego jest teraz jedną z najważniejszych zasad.

Masz dosyć telemarketerów? Jest prosty sposób, sami się rozłącząMasz dosyć telemarketerów? Jest prosty sposób, sami się rozłącząCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcji
  4. Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczego
  5. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  6. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
  7. Jeszcze tylko 4 dni. Pieniądze dostaną tylko ci sprytni, którzy zdążą na czas

Następny artykuł