Testy bomby atomowej - Operation Crossroads
Źródło: Wikipedia Commons

Amerykanie opracowali nowy typ bomb atomowych. Są już pierwsze myśliwce zdolne do ich zrzucania

Artur ŁokietekArtur Łokietek
9 Czerwca 2020

Waszyngton poinformował o przeprowadzeniu udanych testów nowego rodzaju bomb atomowych. Choć wojsko USA opiera się na nowych technologiach w kwestii działań zbrojnych, niebagatelną rolę odegra również broń atomowa. Są już maszyny zdolne do ich używania.

USA od jakiegoś czasu prężnie się zbroi - ich Space Force przeprowadza nowe badania, zaś wojsko otrzymało właśnie nowy rodzaj bomb atomowych.

Konflikty zbrojne w przyszłości

Zgodnie z tym, co przedstawia nam kino czy gry w wizji futurystycznych konfliktów zbrojnych, dużą rolę w działaniach wojskowych odegrają nowoczesne rodzaje broni, oparte na technologii laserowej, mikrofalowej czy eneregetycznej, ale też choćby nowinki technologiczne w postaci dronów czy robotów. Nie zmienia to jednak faktu, że wojsko USA szczególnie opiera swoją siłę na bombach atomowych, które (miejmy nadzieję) pełnią raczej funkcję pomocniczą i demonstrującą potęgę, niż klasycznego rodzaju uzbrojenia. Waszyngton poinformował o pozytywnych wynikach testów nowego rodzaju broni atomowej.

Nowy rodzaj broni atomowej

Wojsko USA od wielu lat pracuje nad rozwijaniem swoich programów atomowych. Być może w przeciągu kilku lat do militarnego zasobu Stanów Zjednoczonych trafi nowy rodzaj bomb atomowych, których testy okazały się sukcesem. Mowa tutaj o bombach B61-12, które zastąpić mają starsze wersje z serii B61, czyli -3, -4 -7 oraz -10. Koszt opracowania nowych bomb to aż okolice 8-9 miliardów dolarów. Nowy ich typ odznaczać się ma większą penetracją celów podziemnych i wysoką celnością. "Sukces tych testów, to bardzo ważny krok na drodze ku pełnej produkcji B61-12 oraz ich wykorzystaniu w myśliwcach F-15E, co nastąpi w najbliższych latach. Gdy się to stanie, nasz atomowy arsenał podtrzyma swoją funkcję odstraszania oraz wzmocni nasze partnerstwo w ramach sojuszu NATO" - poinformował Generał brygady Ty Neuman. Nowe bomby mają trafić do produkcji w 2022 roku.

Obrazy Techgame

Myśliwce zdolne siać zniszczenie

Najnowsze testy projektu bomb B61-12 opierały się na wykorzystaniu ich makiet i zrzuceniu ich na poligonie przez specjalnie przeznaczone do tego myśliwce F-15E. Realistyczne makiety zapewnić miały realistyczne warunki przeprowadzenia takich operacji - pierwsza bomba zrzucona została z 300 metrów, zaś druga z aż 8 kilometrów i obydwie trafiły poprawnie w cel. Nowe bomby mają być na wyposażeniu bombowców strategicznych B-2 oraz myśliwców F-15, a dalszej kolejności także F-35. USA planuje zbudowanie do 500 bomb tego typu.

Zobacz także:

  1. Polacy stworzyli kabinę dezynfekującą. Może zagwarantować bezpieczne zakupy czy wypoczynek w hotelach
  2. Polscy inżynierowie coraz odważniej patrzą w gwiazdy. Zbudujemy satelitę orbitującego wokół Marsa
  3. Emisja CO2 może zostać zredukowana aż o 68 procent. Trzeba się jednak oprzeć na nowych technologiach
  4. Po co komu energia słoneczna, kiedy możemy czerpać energię z cienia. Przełomowe odkrycie naukowców z SingapuruNastępny artykuł