Brama piekieł
Źródło: youtube.com

Niesamowite nagranie. Brama Piekieł istnieje i płonie bezustannie od 50 lat

Kuba WielochKuba Wieloch
25 Czerwca 2020

W 1971 na pustyni Kara-Kum w Turkmenistanie doszło do wypadku. W ten sposób powstała jedyna na świecie "brama do piekła"

Czym jest "brama piekieł"?

Rejon Derweze jest bogaty w gaz ziemny. W 1971 roku podczas wykonywania wiercenia geologicznego koło Kyzylgar, przewiercono się przez płytko położone złoże, tak zwaną kieszeń gazową.

Twór człowieka

W wyniku ogromnego obniżenia ciśnienia złożowego, teren na którym znajdowała się wiertnia, zapadł się, pozostawiając lej o głębokości 20 m i średnicy 70m.

Aby zapobiec zanieczyszczeniu gazem atmofesry, władze zdecydowały się na drastyczne kroki. Postanowiono podpalić gaz znajdujący się w leju.

Pali się bezustannie od 50 lat

W efekcie powstał dziw niebywały. Przewidywano, że gaz wypali się po kilku dniach, jednak płonie on bezustannie od 50 lat.

Poniżej znajdziecie link do filmu, w którym użytkownik serwisu Youtube przelatuje dronem nad "wrotami do piekła" w dzień i noc. Widok jest niesamowity:

Władze postanowiły zasypać lej

Warto dodać, że obiekt stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Turkmenistanu. Rząd planuje jednak zamknięcie krateru na zawsze, aby wznowić wydobycie metanu. Jeśli chcecie więc zobaczyć ten cud na żywo, to nie zostało Wam wiele czasu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kto do tego dopuścił? Testy warte 125 mln złotych leżą w magazynie - nikt z nich nie korzysta
  2. Wypadek autobusu w Warszawie. Zawiniły złe zabezpieczenia?
  3. Bardzo ważne zarządzenie premiera. Wprowadzono II stopień alarmowy w kraju
  4. Nadchodzą potężne burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenie dla 9 województw
Następny artykuł