Ulica w brazylijskim miasteczku. Stare kamienice.
Źródło: flickr

Kraj, który przegrał walkę z koronawirusem. Fatalne statystyki zarażeń i śmierci 

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

W większości państw w Europie i Azji pandemia wirusa SARS-CoV-2 zaczyna powoli wygasać. Są jednak rejony na świecie, gdzie koronawirus jest w pełni sił i zbiera straszne żniwo. Taka sytuacja jest między innymi w Brazylii, gdzie liczba zarażonych przekroczyła właśnie milion przypadków.  

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia podało przerażające informacje związane z pandemiąkoronawirusa w tym kraju. W przeciągu ostatniej doby liczba zarażonych wzrosła o ponad 50 tysięcy osób.

Straszne statystyki w Brazylii

Brazylijski resort zdrowia poinformował, że w przeciągu ostatniej doby przybyło rekordowo dużo nowych przypadków zachorowań na COVID-19, stwierdzono 54 771 nowych zarażeń, co oznacza, że ogólna statystyka wynosi aktualnie 1 032 913 chorych. Liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 50 000 po tym jak w ciągu ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusa 1206 osób. Brazylia zajmuje drugie miejsce, po Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby osób zarażonych i przypadków śmiertelnych. Na trzecim miejscu jest Wielka Brytania.

Eksperci twierdzą, że sytuacja jest znacznie gorsza

Naukowcy z Brazylii uważają, że sytaucja w kraju jest o wiele gorsza niż podają oficjalne źródła. “Jeden milion to znacznie mniej niż w rzeczywistości (...) Dane o ilości zakażeń są zaniżone pięcio- a nawet dziesięciokrotnie. Prawdziwa liczba infekcji to prawdopodobnie co najmniej 3 miliony, a może nawet 10 milionów ludzi” - mówi zaniepokojony Alexandre Naime Barbosa z uniwersytetu w Sao Paulo.

Winne polityczne naciski

Winą za tak złą sytuację pandemiczną w kraju obwiniany jest prezydent, Jair Bolsonaro, który już wcześniej wzbudzał wielkie kontrowersje swoimi poglądami na temat, na przykład, homoseksualizmu. Lokalni wirusolodzy obwiniają go za nieodpowiednie reagowanie na epidemię, naciski na gubernatorów, którzy zmuszani byli do zaniżania rzeczywistych statystyk związanych z koronawirusem i rozluźnianie obostrzeń, chociaż nie było ku temu warunków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. To już oficjalne: Polski przełom w walce z koronawirusem. Rusza produkcja polskiego lekarstwa
  2. Obostrzenie, które irytowało Polaków zostaje zniesione. Wicepremier Emilewicz podała konkretną datę
  3. Dramatyczny przyrost zachorowań. Takiej sytuacji nie było od dwóch miesięcy
  4. Najmłodsza ofiara COVID-19. Zmarło 13-dniowe niemowlę

Następny artykuł