Rakieta
Źródło: Pixabay

Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologii

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Września 2020

Amerykanie starają się dogonić Rosjan, którzy póki co nowoczesny wyścig zbrojeń wygrywają. Agencja DARPA we współpracy z innymi podmiotami rozpoczyna testy nowej broni. Hipersoniczne pociski przebiją się przez każdą obronę.

Po cichu liczymy, że nieustanne zbrojenie się światowych mocarstw nie zwiastuje drugiego "o włos od kataklizmu". Musimy jednak przyznać, iż technologia używana w nowym rodzaju broni robi wrażenie.

Pocisk, przed którym nie uciekniesz

Prezydent Rosji Władimir Putin lubi ostatnio chwalić się technologiami opracowanymi przez swoich najlepszych inżynierów. Chodzi tu przede wszystkim o niezwykle zaawansowane technologicznie pociski hipersoniczne, przed którymi nieistnieje praktycznie żadna forma obrony. A przynajmniej na ten moment, bo mimo wszystko liczymy, że nowy rodzaj broni doczeka się nowego rodzaju defensywy. Mimo wszystko jak na razie w swoich pracach przodują Rosjanie. "Wydaje mi się, że zdołamy przyjemnie zdziwić naszych partnerów tym, że gdy oni zyskają tę broń, to my najprawdopodobniej będziemy mieli środki jej zwalczania" - zapowiedział Putin w rozmowie w telewizji. Amerykanie również pracują nad taką samą technologią, jednak szacuje się, że jej opracowanie może trwać nawet do 2022 roku.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Pocisk, z którym nie wygrasz

Pociski hipersoniczne to broń, na którą na ten moment nie ma skutecznej formy obrony. Są to nowoczesne rakiety zdolne osiągać prędkości ponad 5 Mach. DARPA, czyli agencja zajmująca się opracowywaniem nowych rozwiązań militarnych, w tym roku rozpoczną się testy nowych pocisków hipersonicznych w ramach programu Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC). Na ten moment w prace włączone są dwie firmy - Lockheed Martin i Raytheon Technologies. Amerykanie oznajmili, iż chcą, aby pociski mogły osiągnąć i zachować jak największe prędkości. Co ciekawe, do tej pory skutecznie udało się ukończyć testy w tunelach aerodynamicznych.

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

Świat się zbroi

Nad pociskami hipersonicznymi pracują również m.in. Chiny. To jednak Amerykanie próbują jak najszybciej doścignąć Rosjan. DARPA ogłosiła, że w ramach programu HAWC podjęto współpracę z innymi agencjami rządowymi - NASA, Agencją Obrony Rakietowej i marynarką wojenną. Do tej pory udało się przeprowadzić szeroko zakrojone próby broni laserowej, zaś nowo powołana gałąź wojska, czyli Space Force zapewne dłubie przy broni "kosmicznej". To oczywiście na ten moment domysły, jednak już wcześniej wojsko wysyłało w atmosferę sondy mające przeprowadzić ściśle tajne badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa jamniki weszły na wybieg ogromnego lwa. Finał sprawia, że opada szczęka
  2. Nie żyje, ale zostawił sekretny przepis na ogórki kiszone. Pod żadnym pozorem nie dodawaj 3 popularnych składników
  3. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  6. Cejrowski wywołał prawdziwą burzę komentarzy . Podróżnik mówi, na kim powinny zostać przetestowane szczepionki

Następny artykuł