Góra buraków cukrowych zebranych z pola.
Źródło: Pixabay

Meble z buraka. Genialny pomysł Polki na walkę z plastikiem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Września 2020

Sonia Jaśkiewicz, założycielka firmy Waste Lab, pracuje nad materiałem, który pozyskuje się z buraków cukrowych. Materiał jest obecnie w fazie testów i możliwe, że będzie mógł być wykorzystany do tworzenia mebli.

Burak cukrowy to polskie dobro narodowe. Według oficjalnych szacunków, polscy rolnicy w 2018 roku wyhodowali 14,5 mln ton tego warzywa. Podczas obróbki wiele odpadów z buraka zostaje po prostu wyrzucanych. W tym momencie wkracza polska projektantka i absolwentka Uniwersytetu SWPS – Sonia Jaśkiewicz, która burakiem cukrowym chce zastąpić plastik.

Odpady z buraka na wagę złota

Okazuje się, że postprodukcyjne odpady z buraka cukrowego mogą posłużyć do stworzenia ekologicznego materiału, który swoje zastosowanie znajdzie w tworzeniu naczyń, opakowań, a w przyszłości może zastąpić szkodliwe płyty pilśniowe, które używane są do tworzenia mebli. Za stworzenie materiału odpowiada absolwentka School of Form na Uniwersytecie SWPS – Sonia Jaśkiewicz. Jest ona jednocześnie założycielką startupu Waste Lab. Do produkcji materiału wykorzystywane są produkty uboczny powstające w czasie obróbki buraków, czyli liście oraz pulpa buraczana. Liście buraka cukrowego stanową największy odpad w polskim rolnictwie, więc jest pole do popisu.

Naczynia wykonane z buraka cukrowego.

Inteligentny śmietnik działa już od roku. Jak się sprawował i czy ta technologia jest w ogóle potrzebna?Inteligentny śmietnik działa już od roku. Jak się sprawował i czy ta technologia jest w ogóle potrzebna?Czytaj dalej

Burak zamiennikiem plastiku

Sonia Jaśkiewicz tłumaczy, że burak cukrowy jest idealnym źródłem na biomateriał, ponieważ podczas procesu wysładzania cukru tworzy się kilka produktów, które są idealnym rodzajem biomasy. Mowa tu o wysłodku buraczanym, w którego składzie znajdziemy dużą zawartość celulozy, hemicelulozy, ligniny oraz biała. Jak podkreśla pomysłodawczyni i założycielka Waste Lab, surowiec ten stanowi idealny zamiennik dla plastiku, można go przekształcać w najróżniejsze produkty, takie jak naczynia, pojemniki i opakowania do posiłków na wynos.
Produkt jest też niesamowicie trwały, więc istnieje szansa, że mógłby zastąpić płyty pilśniowe, które są używane do produkcji mebli, jednak mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Zanim się to jednak stanie wymagane są odpowiednie testy, które młoda projektantka obecnie przeprowadza. “Testuję również możliwość produkcji na większą skalę. Produkty biodegradowalne w obecnej sytuacji stały się koniecznością. Potrzebujemy różnych materiałów. Z mojego punktu widzenia ważne jest, żeby globalne problemy rozwiązywać lokalnie” - dodaje Jaśkiewicz. W czasach, w których ludzkość stara się walczyć ze zmianami klimatycznymi, a świadomość związana z ochroną środowiska jest coraz większa, taki produkt może okazać się bezcenny dla światowej produkcji.

Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczneTesty kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczneCzytaj dalej

Naczynia wykonane z buraka cukrowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Modowa rewolucja? Ekologiczna skóra z grzybów przyszłością odzieży
  2. Inteligentny śmietnik działa już od roku. Jak się sprawował i czy ta technologia jest w ogóle potrzebna?
  3. Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora Ziemi
  4. Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład

Następny artykuł