Piorun niedaleko miasta
Źródło: Unsplash

Ponad 100 osób zginęło od uderzeń piorunów w kilka dni. Coraz tragiczniejsze warunki pogodowe

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

Pora monsunowa to wyjątkowo niebezpieczny okres w Indiach. Od samych uderzeń piorunów na przestrzeni zaledwie paru dni zginęło tam ponad 100 osób. Władze apelują o zachowanie ostrożności i starają się wspomóc finansowo rodziny tragicznie zmarłych.

W Indiach zaczyna się sezon monsunowy. To czas, gdy pogoda staje się szczególnym zagrożeniem dla ludności.

Okres monsunów

Bihar i Uttar Pradeś to części Indii, które w tym roku jako pierwsze zostały nawiedzone przez monsuny. Ściślej rzecz biorąc - ostatnie wydarzenia dopiero zapowiadają tragiczny okres, gdyż dochodziło do licznych zalań i powodzi związanych z początkiem tego okresu w kraju. Indyjskie Centrum Meteorologiczne informuje, iż silne ulewy mają przesuwać się stopniowo na wschód kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że nachodzi okres wymagający szczególnej uwagi ze strony społeczeństwa - co roku z powodu deszczy i burz ginie tam mnóstwo ludzi. Nic zresztą dziwnego, skoro deszcze monsunowe to aż 70 procent całkowitych opadów notowanych w ciągu roku.

Ponad 100 osób trafionych piorunami

Początek pory monsunowej poprzedany jest licznymi burzami i ulewami, które niestety często doprowadzają nawet do śmierci wielu osób. W tym roku sytuacja zapowiada się jednak wyjątkowo groźnie - do tej pory na przestrzeni zaledwie paru dni zanotowano aż 116 osób trafionych piorunami. Wszystkie zmarły. Niedawne burze, które miejsce miały w ubiegły czwartek doprowadziły w rejonie Bihar do śmierci 92 osób, z czego są to niestety wyłącznie wstępne szacunki, gdyż codziennie przybywa nowych przypadków. W Uttar Pradeś zaś doszło do kolejnych 24 zgonów spowodowanych przez bezpośrednie uderzenia piorunów. Drugie tyle osób zostało rannych.

Pomoc dla poszkodowanych

Znaczna część osób, które tragicznie zginęły to rolnicy pracujący w polach podczas burz. Rząd apeluje, aby w okresie wzmożonej aktywności pogodowej zachować szczególną ostrożność i powstrzymać się od pracy. Kondolencje rodzinom zmarłym złożyli m.in. premier Narendra Modi, szef stanu Uttar Pradeś Yogi Adityanath i szef rządu Biharu Nitisz Kumar. Ten ostatni zapowiedział, że rząd zamierza wspomóc finansowo rodziny poszkodowanych. Na ten cel przeznaczona ma być kwota około 400 tys. rupii (20 985 zł).

Zobacz także:

  1. Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Zerwany most, płyną samochody, powódź, drogi zamieniły się w rzeki
  2. Zniszczone mosty, stracony dobytek życia i setki ewakuowanych. Dramatyczna noc w Polsce, możliwa katastrofa ekologiczna
  3. Nagły komunikat sanepidu. Koronawirus na mszy pierwszokomunijnej, służby poszukują uczestników
  4. Zniszczone domy, zalania i podtopienia, grad wielkości jaj. Sytuacja w Polsce jest bardzo ciężkaNastępny artykuł