Pioruny nad miastem. Burza, zachmurzone niebo nad rozświetlonym miastem.
Źródło: PxHere

Burze z gradem i podtopienia w dużej części Polski. IMGW i RCB ostrzegają przed ogromnym zagrożeniem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

Warunki atmosferyczne w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę nie będą nas rozpieszczały. IMGW i RCB rozsyła ostrzeżenia przed niebezpiecznymi warunkami. W większej części Polski przewidywane są burze z gradem. Ostrzeżenie drugiego stopnia dla prawie całej wschodniej części kraju.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla trzech województw, a IMGW ogłosiło alert drugiego stopnia dla sześciu województw.

Duże różnice temperatur i pochmurnie w sobotę

Sobota na terenie całego kraju będzie pochmurna, przejaśnienia zapowiadane są w północnych regionach Polski. Synoptycy przewidują przelotne opady, burze w wielu województwach, głównie na wschodzie, północy i centrum. Temperatury będą dzisiaj bardzo zróżnicowane, najchłodniej na półudniu Polski, tam około 17-18 stopni Celsjusza, w centrum i na wybrzeżu słupek rtęci zatrzyma się na 20-21 stopniach, 24-25 stopni wskażą termometry na Lubelszczyźnie i Mazowszu, a 26-28 stopni będzie na Warmii i Mazurach. Duże różnice w temperaturach będą prowadziły do powstawania groźnych komórek burzowych.

IMGW wydało alert drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma ręce pełne roboty. Przesuwające się fronty atmosferyczne codziennie generują niebezpieczne warunki pogodowe nad Polską. Najgroźniej dzisiaj będzie na wschodzie i północy kraju, chociaż duże części województw w centrum również są zagrożone. Alert II stopnia został wystosowany dla województwa warmińsko-mazurskiego, przeważającej części województwa podlaskiego, a także w północnej części województwa łódzkiego i części Wielkopolski. Na tych terenach spodziewamy się opadów deszczu od 30 do nawet 60 mm i porywistego wiatru, który osiągnie prędkość nawet do 100 km/h.

Mapa przedstawiająca alerty pogodowe w Polsce udostępniane na stronie IMGW.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega obywateli

Drogą SMS-ową swoje ostrzeżenia rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) do mieszkańców terenów zagrożonych niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. RCB ostrzega przed silnym wiatrem, opadami deszczu i gradu oraz burzami na terenie województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Możliwe są również lokalne podtopienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O krok od tragedii. W Krakowie wyjątkowe zjawisko pogodowe rozerwało balon widokowy
  2. Dron niszczy gniazdo szerszeni. Niesamowite nagranie
  3. Nowelizacja prawa drogowego. Spełnienie dwóch warunków pozwoli uniknąć Ci wysokiej kary
  4. Obostrzenie, które irytowało Polaków zostaje zniesione. Wicepremier Emilewicz podała konkretną datę

Następny artykuł