Podkarpacie podtopienia
Źródło: TVN 24 - wideo

Fatalna sytuacja na Podkarpaciu. Podtopione domy, ewakuowani mieszkańcy, setki interwencji strażackich

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Czerwca 2020

W związku z ostatnimi nawałnicami na Podkarpaciu, strażacy musieli ewakuować aż 155 osób. Interwencji wymagało 29 miejscowości. Zanim udało się sprzątnąć skutki poprzedniej ulewy, już pojawiły się kolejne. W Małopolsce również doszło do niebezpiecznych incydentów.

Ostatnie burze nie dają za wygraną. Gdy strażakom udawało się już opanować skutki poprzedniej, od razu pojawiła się nowa.

Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu

W ostatnich dniach sytuacja na Podkarpaciu wygląda na szczególnie groźną. Przez obszar przeszło wiele nawałnić, które spowodowały znaczne straty. WIele osób musiało być ewakuowanych, a dobytek ich życia został zalany przez wodę. Uszkodzeniom uległa też infrastruktura miejska, uszkodziło mosty, budynki gospodarcze, drogi, szkoły, strażnice OSP a nawet studnie. Gdy deszcze zelżały, pojawiły się potężne powodzie wywołujące wcale nie mniejsze zniszczenia. Ponad 11 tysięcy strażaków musiało interweniować w 29 miejscowościach. Najgorsze jest to, że prognozy pogody zwiastują kolejne nawałnice.

Coraz cięższa sytuacja pogodowa

W 5 miejscowościach województwa Podkarpackiego sytuacja jest wyjątkowo trudna. Obecnie umacniane są podstawy zapory w Siedleczce. Zbiornik został już odpompowany, więc można ponownie piętrzyć tam wodę. Problem jednak pojawił się w związku z powodzami po deszczach. Wraz z wodą pojawił się niezwykle groźny "ładunek" w postaci m.in. drzew, traw, ziemi czy elementów plastikowych. Taki zator ma mieć długość nawet 50 metrów. Na terenie całego obszaru doszło do 180 uszkodzeń infrastruktury wodnej.

Trudna sytuacja w Małopolsce

Także w Małopolsce obserwuje się coraz bardziej niebezpieczne warunki pogodowe. Doszło tam do zdarzeń takich jak łamanie drzew czy gałęzi, podtopień, a nawet opadu parucentymetrowego gradu! Łącznie strażacy interweniowali tam przeszło 70 razy. Synpotycy ostrzegają aktualnie o formujących się groźnych zjawiskach pogodowych we wschodniej i południowej Polsce. Burze mogą objąć znaczne obszary, dlatego zaleca się wyjątkowe uważanie na wszelkie zwiastuny niebezpiecznych zjawisk pogodowych. "Dzisiaj cały czas musimy uważać. Niestety prognozy mówią, że ta burzowa pogoda będzie się jeszcze utrzymywała w najbliższych dniach" - podkreśla rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz cytowana przez RMF 24.

Zobacz także:

  1. Dramatyczna sytuacja, możliwe trąby powietrzne. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW.
  2. Wstrząsające nagranie powodzi w Ożarowie z 1995 roku, zostało odnalezione po 23 latach
  3. Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. IMGW ostrzega aż 11 województw, może być niebezpiecznie
  4. Poważne incydenty wyborcze. Zerwany dach i pijany szef komisjiNastępny artykuł